Jak na hořčici z dýně Hokkaidó | recept na dýňový dip
Jak na hořčici z dýně Hokkaidó | recept na dýňový dip. Dip, omáčka či dressing vždy příjemně dochutí a zpestří podávaný pokrm. Zvláště pak, když se jedná o záležitost s dokonalou chutí, kterou právě tato dýňová hořčice je. Nasládlá chuť dýně je, spolu s výrazným hořčičným semínkem, kořením a dijonskou hořčicí, naprosto výtečnou kombinací, která zpestří a báječně doplní jakoukoliv pečínku, grilované maso, ale i aromatické sýry.
Co je potřeba
Z uvedeného množství připravíte 5-6 menších skleniček
- 1 větší dýně Hokkaidó (cca 1,5 kg, ze které získáte 1 kg očištěné dužiny)
- 2 cibule
- 3 lžíce olivového oleje
- ¾ l zeleninového vývaru
- 5 bobkových listů
- 2–3 lžičky hořčičných semínek
- 3 lžíce dijonské hořčice
- šťáva z ½ citronu
- 1 lžička čerstvě drceného pepře
- přibližně ¼ nastrouhaného muškátového oříšku
Krok 1
Dýni omyjte, zbavte semínek a nakrájejte na menší kostky. Dýni Hokkaidó jako jedinou z dýní nemusíte loupat, slupka tepelnou úpravou změkne.
Krok 2
V hrnci na olivovém oleji zprudka osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli.
Krok 3
Jakmile cibule zezlátne, přidejte do hrnce nakrájenou dýni a pár minut za občasného míchání společně restujte. Pro výslednou chuť není na škodu, když se pár kousků dýně lehce přismahne. Ale opravdu jen lehce.
Krok 4
Orestovanou zeleninu zalijte vývarem a promíchejte.
Krok 5
Přidejte bobkové listy a částečně nadrcená hořčičná semínka. Nadrcená semínka jsou výraznější a ostřejší.
Krok 6
Společně za občasného promíchání vařte do změknutí, přibližně 25 minut. V hrnci by mělo zbýt jen nepatrné množství vývaru. Směs by měla mít spíše řidší omáčkovou konzistenci. Pokud v hrnci vývaru zůstalo více, odklopte pokličku a vařte dokud nedosáhnete požadované hustoty.
Krok 7
Ze směsi poté vyjměte bobkové listy a rozmixujte ji tyčovým mixérem. Ještě horkou dochuťte čerstvě drceným pepřem, strouhaným muškátovým oříškem, citronovou šťávou a dijonskou hořčicí. V této fázi určitě ochutnejte a dle libosti od čehokoliv přidejte.
Takto připravenou dýňovou hořčici rozdělte do vyčištěných skleniček, zavíčkujte a nechejte vychladnout. Hotový výrobek skladujte v lednici.
Pro méně peprnou chuť hořčice můžete zvolit pepř zelený, který je mnohem jemnější než černý. Ideálně ovšem čerstvý či naložený v nálevu.