Jak zpracovat úrodu dýně Hokkaidó
Dýně Hokkaidó patří mezi velmi oblíbené odrůdy dýně, neboť má jednak všestranné využití v kuchyni, ale také měkkou slupku, která se nemusí loupat. Pokud se vám dýně Hokkaidó urodila ve větším množství, určitě oceníte tipy, jak ji zpracovat a uchovat si ji tak na zimu.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Dýně Hokkaidó má sice měkkou slupku, nicméně i tak se dá dobře uskladnit na suchém a vzdušném místě s teplotou od 10 °C výše (klidně při pokojové teplotě).
Plody je třeba sklidit ještě před příchodem prvních mrazíků. Vybíráme zdravé kusy se zaschlou stopkou a uchováváme je s rozestupy, aby se jednotlivé dýně nedotýkaly.
Krok 2
Další možností, jak dýni Hokkaidó zpracovat, je zamrazení pokrájené syrové či vařené dýně (slupku můžeme ponechat, odstraníme pouze semínka), případně dýňového pyré.
Krok 3
Dýňové pyré se dá také zavařit. V budoucnu vám tato varianta velmi usnadní přípravu nejrůznějších pokrmů – např. přílohového pyré (třeba spolu s brambory), dýňové polévky, pomazánek, slaných i sladkých koláčů, muffinů a dalších moučníků. Je velmi vhodné také jako příkrm pro děti.
Na větší kousky nakrájenou dýni nejprve podusíme či upečeme doměkka. Posléze dýni rozmixujeme dohladka a ještě horkým pyré naplníme vysterilizované skleničky. Skleničky zavíčkujeme a dýňové pyré zavaříme asi 20 minut při 80 °C. Následně skleničky obrátíme dnem vzhůru a necháme mírně zchladnout.
Krok 4
Dýni Hokkaidó je také možné zavařit ve formě džemu, kompotu, čalamády, pikantního čatní a dalších pochutin.
V neposlední řadě si z dýně můžete připravit chipsy (nejlépe v sušičce ovoce, případně v troubě na nízkou teplotu). Dýně se skvěle hodí také ke kandování.
Očištěná dýňová semínka můžeme nechat oschnout a poté upéct v troubě.