Jak upéct slaný cuketový chléb
Pokud máte k dispozici 2 mladé cukety, zkuste si z nich upéct netradiční slaný cuketový chléb. Tento chléb má všestranné využití, stejně jako jiné druhy slaného pečiva. Dá se konzumovat samotný, potřený pomazánkou, obložený šunkou či sýrem nebo si z něj připravte třeba sendviče na piknik či do práce. Do těsta můžete pro ochucení přidat libovolné čerstvé bylinky.
Co je potřeba
- 2 menší cukety
- 3 vejce
- 100 g strouhaného sýra
- asi 1 a půl hrnku hladké špaldové mouky
- 2 lžíce vody
- 1/3 hrnku rostlinného oleje (např. olivového)
- 1 lžička prášku do pečiva
- sůl, pepř, bylinky
- máslo a hrubá mouka na vymazání a vysypání formy (případně pečicí papír)
Krok 1
Pokud máte domácí cukety nebo cukety v BIO kvalitě, není třeba je loupat. Pouze je nahrubo nastrouháme, posypeme trochou soli a necháme asi 15 minut „vypotit“. Následně cuketu scedíme a vymačkáme z ní přebytečnou tekutinu.
Krok 2
V míse rozšleháme vejce s rostlinným olejem a vodou. Poté přidáme cuketu, nahrubo nastrouhaný sýr, asi 1/2 lžičky soli, špetku pepře a nasekané čerstvé bylinky. Do směsi nakonec vmícháme špaldovou mouku smíchanou s práškem do pečiva.
Krok 3
Těsto rovnoměrně rozetřeme do vymazané a vysypané (případně pečicím papírem vyložené) formy na biskupský chlebíček. Formu vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme jej zhruba 40 minut. Jestli je chléb upečený, vyzkoušíme pomocí špejle. Případně můžeme povrch chlebíčku posypat ještě trochou strouhaného sýra a vrátit jej na 5 minut do trouby.
Krok 4
Po upečení necháme cuketový chléb mírně zchladnout, vyklopíme jej z formy a poté jej před podáváním necháme zcela vychladnout.
Z bylinek se do cuketového chleba hodí zejména bazalka, tymián, petrželka, oregano či rozmarýn.
Do těsta je možné přidat také čerstvý či sušený česnek nebo cibuli, případně sušená rajčata, ořechy či semínka.