Jak naklíčit čočku a jak ji dále využít
Jak naklíčit čočku a jak ji dále využít | návod. Na jaře (ale i kdykoliv jindy během roku) je potřebné doplnit deficit vitamínů, minerálů a dalších látek, které nám chybějí po zimním období. Jednoduchým a levným způsobem, jak účinně získat řadu zdraví prospěšných látek, je naklíčit si doma semínka či luštěniny. V tomto případě Vám poradíme, jak snadno naklíčit čočku a jak ji poté v kuchyni dále využít. Inspiraci a recepty z čočky naleznete pod článkem v sekci odkazy.
Co je potřeba
- Čočka v množství dle potřeby
- Kvalitní voda (nejlépe filtrovaná)
- Sklenice
- Plátýnko a gumička na upevnění
Krok 1
Čočka existuje v několika variantách, z nich všechny můžete použít pro Vaše domácí klíčení. Nejčastěji se setkáváme s čočkou hnědou a zelenou, v dnešní době již je velmi rozšířena i čočka červená, seženete však i čočku černou.
Každý z těchto druhů má specifické výživové hodnoty a někdy se může mírně lišit i způsoby jejich využití. Čočka je obecně bohatým zdrojem vlákniny, rostlinných bílkovin, kyseliny listové a dalších vitamínů skupiny B, z minerálů pak obsahuje především železo, hořčík, draslík, selen, zinek a další.
Naklíčená čočka je ještě zdravější, neboť obsah cenných látek se během klíčení zněkolikanásobí (stejně tak jako svůj objem). Navíc je mnohem lépe stravitelná.
Krok 2
Přebranou čočku na několik hodin (nejlépe však přes noc) namočíme do trojnásobného množství (nejlépe filtrované) vody. Následně vodu slijeme a čočku důkladně propláchneme.
Krok 3
Nasypeme ji do čisté větší zavařovací sklenice, jejíž hrdlo překryjeme plátýnkem nebo utěrkou a upevníme pomocí gumičky. Sklenici otočíme dnem vzhůru a necháme přes plátýnko vytéct veškerou zbylou vodu.
Krok 4
Sklenici s čočkou posléze položíme na hluboký talíř hrdlem dolů, tak aby mohlo případné zbylé množství vody ze sklenice odtéct.
Talíř se sklenicí ponecháme při pokojové teplotě, na místě, kam nesvítí přímé slunce. Každý den čočku 2x propláchneme a opět necháme okapat.
Zhruba po 2-3 dnech by se měly objevit klíčky.
Krok 5
Klíčky doporučujeme konzumovat syrové – samotné nebo v salátech, nicméně naklíčená čočka je vhodná také k vaření, neboť je snadněji stravitelná než obyčejná čočka.
Z naklíčené čočky lze připravit třeba výbornou a zdravou pomazánku. Stačí syrovou naklíčenou čočku rozmixovat, smíchat ji s tvarohem a ochutit ji podle potřeby solí, pepřem, bylinkami, pokrájenou jarní cibulkou, apod.
Dalšími možnostmi využití je příprava polévky, čočky nakyselo, čočkových karbanátků, placiček, apod.
Pokud nestíháme klíčky včas spotřebovávat, můžeme čočku nechat delší čas na světle a konzumovat poté jen lístečky, které se po několika dnech objeví. Můžete si je přidat do salátu nebo je použít k dozdobení polévek či obložených chlebů.
Inspiraci a recepty z čočky naleznete pod článkem v sekci odkazy.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.