Jak připravit jáhlový pilaf po orientálsku | recept
Jáhlový pilaf po orientálsku | recept. Pilaf se tradičně vaří z rýže, proč ho ale nezkusit z prosa? Proso je velmi stará kulturní obilovina, jejíž loupaná zrna nesou označení jáhly. Jáhly oproti ostatním obilovinám obsahují více tuku, a proto snadněji žluknou. Před přípravou se spařují vroucí vodou, aby se odstranila hořkost. Jáhly se ve východní medicíně doporučují při nemocech slinivky, žaludku a sleziny. Jsou velmi vhodné pro diabetiky. Jáhlový pilaf vás překvapí výbornou chutí, neobávejte se nezvyklé kombinace ingrediencí.
Co je potřeba
- 300 g loupaného prosa (jáhly)
- 1 svazek jarní cibulky
- 1 pomeranč, nejlépe v bio kvalitě
- 100 g vypeckovaných datlí
- 1 barevná paprika
- 3 stroužky česneku
- 100 g oříšků kešu
- 1 lžička mletého zázvoru
- sůl podle uvážení
- mletý černý pepř podle chuti
- lžíce slunečnicových semínek
- slunečnicový olej
- voda nebo vývar ze zeleniny
Krok 1
Jáhly propláchněte vroucí vodou, abyste odstranili případnou hořkost.
Krok 2
Jarní cibulku očistěte a i se zelenou natí, nakrájejte na špalíčky, papriku na čtverečky a česnek prolisujte. Datle nakrájejte na kroužky. Z pomeranče vymačkejte šťávu a ze čtvrtiny plodu skrojte oranžovou část kůry.
Krok 3
V pánvi zahřejte olej a přidejte připravenou nakrájenou cibulku, papriku, prolisovaný česnek a lžičku zázvoru. Několik minut smažte, ale zelenina si musí zachovat barvu, nesmí zhnědnout. Pak přidejte uvařené jáhly a zalijte asi 100 ml vody nebo vývarem. Vložte pomerančovou kůru a přiveďte k varu.
Krok 4
Jakmile se všechna tekutina vyvaří, směs odstavte, zalijte pomerančovou šťávou, podle chuti osolte a okořeňte pepřem. Přimíchejte slunečnicová semínka a krájené datle. Nechte asi 10 minut stát a poté odstraňte z pokrmu kůru pomeranče. Na talíři posypte kešu oříšky. Podávejte s listy salátu.