jaktak.cz

Jak využít peří k výrobě dekorací

Jak využít peří k výrobě dekorací | rady a tipy. Peří se opět začalo využívat při tvoření rozličných interiérových dekorací, ve floristice, při výrobě šperků a ozdob do vlasů nebo na oděv. Péřové ozdoby vypadají hezky a materiál není tak těžké sehnat. Dokonce se barvená peříčka prodávají i v hobby obchodech a marketech. Práce s peřím není nic pro alergiky, pro ty ostatní jsou dnešní tipy.

Co je potřeba

  • peří
  • ostatní dle typu dekorace

Krok 1

Asi nejznámější dekorací s peřím je v současnosti velmi oblíbený indiánský lapač snů. Snadno si ho vyrobíte doma sami a peříčka na něj můžete přidávat postupně, tak jak je naleznete na vycházce. Lapač snů si můžete vyrobit zcela podle své fantazie. Aby byl lapač snů účinný, měl by být zavěšený u lůžka. Do ložnice většinou návštěvy nechodí. Nikdo vás tedy nemůže nařknout z nevkusu a kýčovisti (i když – důležité je, aby se doma líbilo vám a ne návštěvě, každý jsme jiný a máme jiný vkus).

Návod na výrobu indiánského lapače snů naleznete zde: Jak si vyrobit indiánksý lapač snů | DIY

Krok 2

Líbí se vám dekorace nejen z přírodního ale i barveného peří? Obarvěte si ho doma sami, není to tak těžké. Základem je mít peří. Peří můžete získat od nějakého chovatele drůbeže, myslivce nebo u soukromých zemědělců, poptejte se ve vašem okolí. Peří před barvením musí být čisté a odmaštěné. Vyperte ho v mýdlové nebo jarové vodě. Voda nesmí být horká, stačí vlažná. Vyprané peří usušte a pak obarvěte v barvě na textil. Dobře to jde v Iberii. Obarvené peří opláchněte v octové vodě, aby se barvy ustálily. Nechte je uschnout volně na vzduchu nebo usušte vlažným vzduchem z fénu. Po uschnutí nebude barva tak sytá, jak vypadala na mokrém peří. Nejlepší výsledky jsou s obarvováním peří bílého, tmavší vzorované peří nebude mít jasnou barvu, ale vypadá zajímavě. Pokusy s odbarvováním tmavého peří v Savu rovnou zavrhněte. Peří po odbarvování není tak kvalitní a dříve se rozpadá. Dobré zkušenosti mají někteří s barvením peří v oplodí vlašských ořechů. Nemám zatím vyzkoušené, ale od několika lidí jsem slyšela chválu na odstín.

Krok 3

Přírodně zbarvená péra různých dravců či ocasní péra bažanta při troše štěstí naleznete při pobytu v přírodě. Moc hezky vypadají zakomponované v suchých přírodních kyticích. Kombinujte je s obilím nebo ozdobnými trávami. Hezké jsou podzimní dekorace ke vstupním dveřím z dýní, peří a trav či dekorativních bodláků.

Krok 4

Menší pírka se ve floristice přidávají do vázaných kytic nebo květinových dekorací na stůl. Peříčka do kytic hezky nakadeříte, namočíte-li je do vody a usušíte fénem. Při sušení je pročesávejte proti směru chloupků. Peříčka se někdy zdobí třpytkami.

Krok 5

Z menších pírek si můžete po vzoru babiček vyrobit i ozdoby na stromeček. Bílá nakadeřená peříčka na vánočním stromku vyvolají iluzi sněhu. Peříčky lze ozdobit drobné šišky, vyrobit pomocí lepidla a nůžek motýlky, vážky aj. 

Krok 6

Peřím můžete ozdobit i spony do vlasů, vyrobit různé brože a spoustu dalších věcí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-peri-k-vyrobe-dekoraci.html