Jak sbírat a využít dubovou kůru | rady
Jak sbírat a využít dubovou kůru | rady. Dubová kůra je známý přírodní lék na hemoroidy. Má i jiné léčivé účinky, jejichž síla je však poměrně krátkodobá. Po zhruba 2 měsících byste si měli nasbírat novou kůru. Asi je vám tedy jasné, že kupovaná dubová kůra, u níž neznáte datum sběru, může být, bohužel, k ničemu. V následujícím článku vám poradíme, jak dubovou kůru sbírat a také, jak ji využít pro léčebné účely.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Velkou výhodou tohoto léčivého prostředku je, že jej můžete sbírat po celý rok, dokonce i v zimě. Není tedy problém si vždy nasušit jen potřebné množství dubové kůry. Nejsilnější účinky má však kůra sbíraná na podzim a na jaře. Vybírejte mladé tenké větve (o průměru do 3 cm), jež mají ještě hladkou a lesklou kůru.
Nejlepší je kůru stromů odebírat z čerstvě pokácených stromů či prořezaných větví. Na rostoucím mladém stromě odeberte opravdu jen malé množství kůry pomocí podélných zářezů do větve a následným sloupnutím naříznuté kůry. Poté poškozená místa ošetřete stromovým balzámem, který rány pomůže zacelit a ochránit.
Dubovou kůru důkladně usušíme v tenké vrstvě při teplotě do 50 °C. Usušenou kůru skladujeme v uzavíratelné nádobě na temném a suchém místě.
Krok 2
Léčivé účinky dubové kůry jsou následující:
- Má protizánětlivé, antiseptické, protiplísňové a stahující účinky.
- Pomáhá proti nadměrnému pocení, zastavuje krvácení.
- Sedací koupel pomáhá zejména při již zmíněných hemoroidech a při poševních infekcích. Urychluje také hojení po porodu.
- Celková koupel či obklady hojí rány, omrzliny, popáleniny, proleženiny, bércové vředy, plísně nohou a mnohé další kožní problémy.
- Dubová kůra se používá také ke kloktání při zánětech v dutině ústní a bolestech v krku.
- Vnitřně užívaná pak zmírňuje menstruační krvácení, léčí průjem a další žaludeční a střevní potíže a pomáhá při léčbě lupénky.
Krok 3
Dubová kůra se nejčastěji využívá zevně, vnitřní užívání je však také možné. Pro zevní použití se z dubové kůry připravuje silnější odvar. Na 1 litr vody přidáme asi 2 hrsti sušené dubové kůry, vše 10 – 15 minut povaříme, následně scedíme a používáme dle potřeby ke kloktání nebo k přípravě obkladů či koupelí.
Na čaj pro vnitřní užití použijeme 1 – 2 lžičky sušené kůry, zalijeme ji 250 ml vody, přivedeme k varu a krátce povaříme. Nádobu přikryjeme a kůru necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj poté scedíme a pijeme jej 1 – 2x denně.
Sbírejte jen malé množství kůry, které opravdu spotřebujete.
Zevně dubovou kůru nepoužíváme dlouhodobě, na otevřené rány a na rozsáhlé plochy popálenin či kožních problémů.
Vnitřně dubovou kůru neužívejte v těhotenství a při kojení.