Jak se stravovat při laktózové intoleranci | rady a tipy
Jak se stravovat při laktózové intoleranci | rady a tipy. Laktózová intolerance je poměrně časté onemocnění, jehož jediná možná léčba je vyloučení laktózy, tedy mléčného cukru z jídelníčku. Jak se toto onemocnění projevuje, čím je zapříčiněno, na co si dát pozor a jak nahradit potraviny obsahující laktózu se dozvíte v tomto článku.
Krok 1
Laktózová intolerance je onemocnění zažívacího systému způsobená nedostatkem enzymu laktáza. Laktáza štěpí ve střevech mléčný cukr – laktózu na molekulu glukózy a galaktózy. Pokud ve střevní šťávě chybí nebo není dostatek laktázy, není možné tento cukr strávit. Nestrávená laktóza je potravou pro střevní bakterie, které ve velkém začnou produkovat plyny. To se projevuje nadýmáním, plynatostí, nafouknutým břichem, křečemi a bolestmi břicha. Nerozštěpená laktóza na sebe dále navazuje vodu a to způsobuje průjmy.
Krok 2
Laktóza, jak již bylo zmíněno výše, je mléčný cukr. Vyskytuje se v mléce savců a výrobcích z nich. Problematické jsou tedy i jogurty, zakysaná mléka, sýry, tvaroh, smetana, máslo, ale také pečivo, při jehož výrobě bylo mléko použito (např. kynutá těsta). Největší problém vždy dělá běžné mléko nebo smetana. Ty obsahují nejvíce laktózy. Zakysané mléčné výrobky mohou být lépe stravitelné. Je to díky mléčnému kvašení, kdy dochází k aspoň částečnému neštěpení laktózy. Význam to má pouze pro osoby, které mají mírný pokles laktázy, a tedy jsou schopni malé množství laktózy bez větších problémů strávit.
Krok 3
Vše závisí na množství laktázy ve střevech. Někomu bude vadit pouze mléko, ale jogurt nebo kefír zvládne bez větších problémů. Ale jiné osobě může vyvolat závažné potíže i obyčejný plátek sýra. Z tohoto důvodu je potřeba mít se na pozoru a sledovat symptomy. Pokud máte podezření na laktózovou intoleranci, vyhledejte lékaře a nechte se diagnostikovat. Diagnostika sám sebe podle internetu určitě není správná volba. Mnohdy se stává, že se jedná o úplně jiné onemocnění, které s tímto souviset nemusí. Proto je vždy první volba lékař.
Krok 4
Když už máme potvrzenou laktózovou intoleranci, co tedy jíst?
Závisí na míře snesitelnosti laktózy. Jedinou léčbou je vyloučení mléka a mléčných výrobků z jídelníčku. Variantou může být zařazení bezlaktózového mléka a mléčných výrobků. Ty se od běžných liší tím, že se do nich přidá enzym laktáza, který již laktózu natráví za vás.
Krok 5
Alternativou za běžné mléko mohou být rostlinná „mléka“ (nápoje). Co se týče obsahu živin, nejlépe na tom je mléko sójové, které obsahuje přibližně stejné množství bílkovin. Ostatní rostlinná mléka neobsahují takřka žádné bílkoviny. Určitě u těchto nápojů sledujte i složení. Aby byly chutnější, jsou často doslazovány cukrem nebo glukózo-fruktózovým sirupem, a tak jsou akorát zdrojem jednoduchého cukru.
Krok 6
Pokud netolerujete ani zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry), můžete je nahradit jogurtem sójovým. Pozor však na sójové dezerty, které s jogurtem nemají vůbec nic společného.
Krok 7
Tvrdé sýry bývají tolerovány nejlépe, neboť obsahují velmi malé množství laktózy. Pokud však máte tak nízké hladiny laktózy, že i sýry vyvolávají potíže, určitě je potřeba vyřadit je z jídelníčku. Náhradou za jejich kvalitní bílkoviny mohou být jiné živočišné produkty – vejce, maso, občas kvalitní uzenina, případně bezlaktózové žervé a tvaroh.