Jak vybírat rum?
Současný trh nabízí nepřeberné množství značek rumů. Výrobců jsou opravdu stovky. Zemí původu desítky. Zorientovat se v pestré nabídce tohoto alkoholického nápoje není jednoduché. Přinášíme vám proto stručný návod, jak při výběru postupovat, jaké existují druhy a k jakému účelu se jednotlivé rumy používají.
Co je potřeba
Pamatujte, že ne všechny lahve s etiketou plachetnice jsou rum, protože daným názvem mohou být označeny jen ty destiláty získané z melasy, případně šťávy z cukrové třtiny. Domovem rumu je bezpochyby Karibik, kde vznikají opravdu desítky nejrůznějších druhů, a přitom nechutnají stejně. Odlišují se barvou, vůní, ale také má každý rum specifickou chuť.
Krok 1
Jaké typy rumů existují?
Z nejširšího hlediska se tento destilát rozděluje podle barvy. Sehnat můžete rumy světlé, zlaté a tmavé. Světlé druhy jsou vhodné především do koktejlů pro jejich méně výraznou chuť. Zlaté rumy jsou ojedinělé svým zbarvením, neboť dozrávají v dubových sudech. Poslední kategorii tvoří tmavé rumy vyzrávající v extrémně vypálených sudech. Vyznačují se výraznou chutí. Doporučuje se konzumovat je při pokojové teplotě, jedině tak vynikne jejich chuť nejlépe.
Krok 2
Koktejlové rumy
Koktejlové, respektive bílé rumy jsou cenově dostupné. Spadají sem například rumy jako Appleton Reserve, Goslings, Smith and Cross, Bacardi 8, Clemente Canne Blue, Santa Theresa 1796, RHum Barbancourt 8-Year, Flor de Caña Anejo.
Krok 3
Degustativní rumy
Oblíbenosti se v dané kategorii těší rumy z karibského ostrova Svatého Vincenta. Charakteristické jsou zejména výraznou chutí melasy a pálenou chutí cukru. Jedná se například o rumy ACR: English Harbour 5-Year, Chairman’s Reserve a El Dorado 15-Year.
Krok 4
Latinské rumy
Sehnat můžete i čisté a lehké rumy, jimž se říká latinské. Jednat se tak může o Diplomático Reserva Exclusiva, Ron Matusalem Gran Reserva 15 a Brugal.