Jak vybrat půjčku? Dejte si pozor, abyste se nespálili
Máte náhlé finanční výdaje a do výplaty stále daleko? Pravděpodobně zvažujete možnost si peníze půjčit a splácet je postupně. Ve spěchu se ale můžete dopustit mnoha chyb, která plynou z unáhleného uzavření úvěru, který pro vás není vhodný nebo není dostatečně transparentní. Přečtěte si, na co si při sjednávání půjčky dát pozor.
Co je potřeba
Než začnete s výběrem poskytovatele půjčky, ujasněte si nejprve následující věci:
- Kolik potřebujete půjčit
- K jakému účelu potřebujete půjčit
- Jedná se o jednorázovou výpomoc nebo budete potřebovat půjčit opakovaně
- Jak vysoké chcete mít splátky
- Jak dlouho chcete splácet
- Kolik můžete zaplatit navíc z konečné ceny zboží
Tím, že si odpovíte na výše uvedené aspekty a otázky, budete mít jasno v tom, jaký typ úvěru je pro vás ten pravý. Pokud například potřebujete půjčit menší částku, je lepší klasický spotřebitelský úvěr s kratší dobou splácení. Pokud byste ale kupovali dražší věc jako je auto, bude lepší účelová půjčka s nižším úrokem, kterou můžete splácet déle.
Krok 1
Čtěte reference – s nadhledem
Trh s půjčkami se neustále rozšiřuje a poskytovatelů s různými specializacemi neustále přibývá. Důležitým prvním krokem, abyste se dokázali v nabídce zorientovat, je jednotlivé nabídky si srovnat, ať už vlastními silami nebo pomocí online srovnávačů. Snad ještě podstatnější je ale dívat se také za ceny půjček. Úrok totiž zdaleka není vše. Měli byste se snažit si o společnosti vždy zjistit co nejvíce a přečíst si reference jiných klientů. Berte však vše s rezervou, negativní ohlasy jsou často nejvíce slyšet, může se ale také jednat o člověka, který chce společnost jen poškodit. Ne vždy je také nejlepší cesta jít přímo za jednou bankou nebo firmou, protože znáte její jméno. To, že je známá, ještě nezaručuje, že nabízí nejlepší produkt.
Krok 2
Nebojte se zeptat
Pokud už jste vybrali poskytovatele i půjčku, čeká vás podpis jejích podmínek. Tady je potřeba dvojnásobná pozornost, protože smlouva bývá často kámen úrazu. Pokud je nejasně formulovaná a netransparentní, může to být znak neserióznosti a měli byste se mít na pozoru. Do podpisu se nenechte tlačit, vše si nejlépe v klidu domova projděte klidně i několikrát, abyste si byli jistí, kolik a jak často budete splácet, jestli budete platit nějaké poplatky navíc a co vás čeká v případě předčasného splacení či změny smlouvy. A především – nebojte se na nic zeptat, spolehlivá firma či banka vám ochotně zodpoví všechny vaše otázky.
Protože si lidé často stěžují na přístup velkých bankovních domů, které s klienty mnohdy jednají jako s položkou v seznamu, rozšiřuje se zde pole působnosti pro poskytovatele, kteří se zaměřují na budování důvěry se zákazníky a rychlé a srozumitelné jednání. Specialistou v této oblasti je společnost Creditstar, která má vzhledem k zázemí mezinárodní skupiny v oblasti online půjček bohaté zkušenosti, a zároveň s klienty buduje osobní a zdvořilý vztah.