jaktak.cz

Jak dlouhodobě bojovat s kuperózou

Červenáte se? Není to jen známka studu, fyzické námahy nebo pálivého jídla. Červenání může upozorňovat na kuperózu. Včasná léčba předchází zhoršení stavu, který často negativně ovlivňuje i vaši psychickou pohodu.

Krok 1

Příznaky kuperózy

Na obličeji, krku nebo v dekoltu se objevují skvrny či viditelné červené žilky. Skvrny jsou způsobené trvalým rozšířením žilek v kůži, které ztrácejí schopnost se po rozšíření zase zpátky smrštit. Zarudnutí proto může být znatelné několik hodin, dní nebo měsíců, někdy se dokonce stává trvalým. Kuperózou trpí nejčastěji ženy ve věku od 20 do 50 let, které mají suchou a citlivou pokožku. Roli hrají i častý pobyt v nepříznivém počasí (střídání teplot, vítr, sluneční záření) či dědičnost.

Neléčená kuperóza se může vyvinout až v rosaceu (česky růžovka), což je další stupeň onemocnění, kdy se na kůži objevuje nejen začervenání, ale i zánětlivé puchýřky spolu se svěděním a pálením.

Krok 2

Co může kuperózu ještě zhoršovat?

Na citlivou pleť má vliv mnoho faktorů, které mohou kuperózu spouštět. Hlídejte si nejen zdravou životosprávu, ale i prostředí, ve kterém se pohybujete. Na pleti se podepíše chlad i horko, znečištěné ovzduší, vlhkost vzduchu, pyl, výfukové plyny nebo cigaretový kouř. Mnoho těchto faktorů nelze ovlivnit, ale přestat či omezit kouření zvládnete sami.

Dále můžete ovlivnit užívání alkoholu nebo složení vaší stravy. Při kuperóze se snažte vyhýbat alkoholu, kořeněným jídlům a horkým nápojům.

Na rozsah kuperózy má vliv i váš psychický stav. Hněv, krátkodobý i dlouhodobý stres mohou nemoc zhoršit. Snažte se těmto situacím vyhýbat. Jak se zbavit stresu? Rozhodně to není jednoduchá záležitost, ale i díky malým krůčkům dokážete udělat změny, které uvítá nejen vaše pleť.

Krok 3

Jak dlouhodobě bojovat s kuperózou?

Každý pacient reaguje na jiné spouštěče. Proto je vhodné vést si deník, ve kterém popisujte nejen stav začervenání, ale i vaši psychickou pohodu, stravu a okolní prostředí.

Pleť omývejte pouze vlažnou vodou. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť, korekční krémy, které dokážou neutralizovat začervenání. Také dbejte na zvýšený příjem vitamínu C. Rozhodně se nebojte konzultace s lékařem. Doporučí vám léčbu kuperózy s ohledem na stav vaší pokožky.

Nebojte se o kuperóze mluvit. I to vám pomůže snížit stres a zlepšit celkový stav.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-dlouhodobe-bojovat-s-kuperozou.html