Jak se vyznat v antiparazitárních přípravcích pro psy
Jak se vyznat v antiparazitárních přípravcích pro psy | rady a tipy. Sezóna klíšťat je opět v plném proudu. Tito nepříjemní parazité jsou nebezpeční i pro naše čtyřnohé miláčky, protože přenášejí vážné choroby. Na trhu se objevila v poslední době celá řada preparátů, která má psy a kočky před klíšťaty ochránit. Jak se v nich orientovat a podle čeho vybírat?
Co je potřeba
antiparazitární šampon pro psy, antiparazitární obojek, antiparazitární sprej, antiparazitární roztok, tablety proti klíšťatům a blechám
Krok 1
Nejčastěji můžeme narazit na speciální šampony, antiparazitní obojky, roztoky nebo spreje. Na trhu také existují žvýkací tabletky, které umí zničit spolehlivě jak klíšťata, tak blechy. Každá metoda má své přednosti. Každopádně platí, že nejlepší je včasná prevence. Některé preparáty hmyz odpuzují, jiné je usmrcují, třetí skupina umí obojí.
Krok 2
Antiparazitní obojky může pes nosit po celý rok, ve srovnání se spreji je jejich působení delší. Mechanismus působení je jednoduchý. Aromatické látky obsažené v obojku mají za úkol parazity odpuzovat. Výrobci často používají především vonné oleje a silice. Některé obojky zvířecí pokožku hydratují, což klíšťatům brání v tom, aby se přisála. Manipulace je snadná, rychlá a zvířeti nevadí. Nevýhodou je, pokud pes spí s člověkem v posteli nebo na gauči a pohybuje se v těsné blízkosti batolat. Zrovna tak může v některých případech obojek u citlivých jedinců vyvolat nežádoucí kožní reakci.
Krok 3
Roztok se aplikuje přímo na kůži, nejčastěji pomocí pipety. Metoda spot-on získává neustále na oblibě, její účinnost ale není tak vysoká jako u obojků.
Krok 4
Spreje chrání zvířata nejenom proti klíšťatům, ale i blechám, vším, roztočům a některým druhům létajícího hmyzu, kam patří ovádi, mušky nebo komáři. Existují odpuzovače na ryze přírodní bázi. Ty se vyrábějí tak, aby parazity a dotěrný hmyz díky svým aromatickým složkám nevoněly. Přitom jsou šetrné i ke štěňatům a koťatům, takže je lze aplikovat nejenom mláďatům, ale i březím nebo kojícím fenám. Počet a velikost dávek spreje se aplikují v závislosti na hmotnosti psa.
Spreje výborně poslouží i v případě, že je zapotřebí zbavit hmyzu také psí boudu a její okolí, pelíšek nebo místa, kde se zvíře pravidelně pohybuje. Stačí toto místo vystříkat.
Krok 5
V době, kdy sezóna klíšťat dosahuje vrcholu, sáhne nejeden majitel psa či kočky po antiparazitním šamponu. Jsou buď opět na bázi čistě přírodní, nebo se do nich přidávají účinné látky. Šampony umí vyhubit nežádoucí hmyz v psí srsti, a to ve všech jeho vývojových fázích. Nehodí se pro březí nebo kojící feny.
Jeho odpuzující účinek není ve srovnání s obojky nebo roztoky natolik účinný, účinnost se počítá v řádu dní.
Krok 6
Jednotlivé přípravky se liší co do složení, velikosti balení, ceny, ale i účinnosti. Doba působení se pohybuje od cca 4 až do 8 týdnů, ale jde pouze o orientační údaj, neboť na trhu se objevují stále nové, vylepšené preparáty.
- Zmíněné žvýkací tablety proti blechám a klíšťatům se dají pořídit u veterináře.
- K zajištění vyšší účinnosti zvíře alespoň dva dny po aplikaci nekoupejte.
- Při aplikaci spreje dbejte na to, abyste nezasáhli oči zvířete.
- Ukládejte tyto přípravky mimo dosah dětí a domácích zvířat.
- Uchovávejte je na tmavém, chladném místě.
- Ohlídejte, aby zvíře neolizovalo místa, kam jste sprej aplikovali.
- Při aplikaci se chraňte dle doporučení výrobce.
- Dodržujte mezi jednotlivými aplikacemi pauzu doporučenou výrobcem nebo veterinářem.