Jak vybrat nebankovní půjčku online a dodržet přitom zásady zodpovědného zadlužování?
Výběr nebankovní půjčky online může být náročným procesem. Společností nabízejících své produkty na internetu jsou desítky, k tomu každá nabídne několik půjček s různými podmínkami a cenami. Jak na to, abyste při výběru nebankovní půjčky nesplakali nad výdělkem a abyste také dodrželi důležité zásady zodpovědného zadlužování? A kde hledat nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí a nebudou z vás jen podvodně mámit poplatky?
Krok 1
Začněme zodpovědným zadlužováním
Na první pohled to může vypadat jako nesmyslná, samé podstatě zadlužení se odporující fráze. Jenže kdo se v půjčkách trochu vyzná, tak ví, že i zadlužovat se lze zodpovědně. A dokonce je nutné, abychom do případného zadlužení šli s veškerou zodpovědností před sebou samými. Jak na to?
Zodpovědné zadlužování se skládá z deseti zásad, které musíme dodržet ještě před podpisem smlouvy o půjčce.
Zásady jsou následující:
- Půjčujeme si, jen když opravdu musíme – takže ne na elektroniku, ale třeba na vybavení bytu.
- Půjčujeme si na věci, které budeme používat i po skončení splácení – úvěr na dovolenou se splácí dlouho po ní. Ale nové auto jezdí i roky po té, co doplatíme poslední splátku.
- Prověříme si všechny uvedené informace - na vše, co nám není jasné, se ptáme a odpověď si případně necháme dát písemně.
- Vždy si vezmeme čas na rozmyšlenou (nabídka půjčky musí ze zákona platit 14 dní beze změny).
- Zjistíme si skutečnou cenu úvěru (nejen úroky, ale i všechny poplatky) – nejlépe pomocí údaje „celková částka splatná spotřebitelem“, případně „klient uhradí splátky úvěru celkem“ nebo samozřejmě RPSN.
- Vždy volíme takové splátky, aby nám zůstala dostatečná finanční rezerva na nenadálé výdaje – odborníci doporučují odkládat do rezervy deset procent měsíčního příjmu.
- Půjčujeme si tak, abychom dokázali splácet a abychom nedostali negativní zápis do registrů dlužníků (zápis o tom, že nesplácíme a jsme tedy nespolehliví klienti) – negativní zápis totiž na dlouho ovlivní naši úvěrovou pověst.
- Předem si zjistíme, jaké řešení společnost uplatní, když nastanou potíže se splácením – zda nabídne odklad splátek, snížení splátek a rozložení půjčky na delší období. Anebo zda si vyhrazuje právo hned po prvním měsíci neplacení půjčku předat inkasní společnosti.
- Smlouvu podepíšeme, až máme všechny potřebné informace a vše jsme si důkladně rozmysleli (během 14 dní od podpisu lze od smlouvy bezplatně odstoupit nebo ji bezplatně změnit).
- Když neprojdeme procesem schválení úvěru, zamyslíme se nad tím, zda je rozumné se do něj vůbec pouštět. Schvalování totiž dělají finanční odborníci, kteří se v této oblasti dokonale orientují.
Krok 2
A nyní ke správnému postupu při výběru nebankovní půjčky
Abyste byli schopní vybrat správnou online nebankovní půjčku, musíte nejdřív mít jasno v tom, co vlastně potřebujete. Je nutné si sepsat několik hlavních požadavků:
- Kolik peněz potřebujete (v nabídce jsou půjčky od několika set korun do několika milionů).
- Za jak dlouho peníze potřebujete (některé nebankovky vám zpřístupní peníze i v řádu minut).
- Jestli chcete půjčku s ručením nebo se zástavou (už víme, že i nebankovní společnosti nabízejí vyšší úvěry, zde je nutné částku něčím zaručit).
- Jak vysoké měsíční splátky si můžete dovolit (aby vám zůstávaly ještě i rezervy).
- Kolik jste ochotní přeplatit (zaplatit za službu půjčení peněz).
- Jak úvěruschopní klienti jste (máte i jiné úvěry nebo tenhle bude jediný, máte dostatečně vysoké příjmy na splácení požadované sumy, atd.).
- Pokud se jedná o výběr konsolidační půjčky, musíte vědět, o kolik chcete snížit své současné splátky a cenu úvěrů.
Krok 3
Zjištěné požadavky zadejte do online srovnávače půjček
Stejně jako chodíme do online srovnávačů zboží, kde hledáme kus s nejlepší cenou a nejlevnější dopravou, můžeme využít služeb online srovnávačů úvěrů. I těch nebankovních. Vyfiltrujeme si požadavky, které jsme si stanovili v minulém kroku. A necháme si vyjet tu nejlepší nabídku.
Následně už se řídíme zásadami zodpovědného zadlužování. A můžeme s žádostí o půjčku oslovit více poskytovatelů. Žádosti jsou totiž naprosto nezávazné. Při bližší komunikaci s poskytovateli pak vybereme ten nebankovní úvěr, který nám bude vyhovovat nejvíce.