Jak zdravé jsou džusy?
Mnoho lidí nakupuje ovocné džusy v domnění, že doplní doporučovanou dávku vitamínu C lahodnější verzí ovoce. Ovocné džusy jsou vyráběny z ovocného koncentrátu, což už má vcelku daleko od čerstvého vymačkaného ovoce. Více o džusech a jejich vlivu na zdraví v tomto článku.
Krok 1
Ovocný koncentrát je vylisovaná šťáva, která byla následně zbavena vody. Takto se poté zamrazí a pošle se výrobcům ovocných džusů. Koncentráty jsou vyrobeny přímo v zemích, které pěstují dané ovoce. U pomerančů je největším producentem Brazílie, která vyváží pomerančové koncentráty do celé Evropy.
Krok 2
Vitamín C se snadno zničí působením vzduchu, proto výsledné koncentráty už nemají přidanou hodnotu v podobě vitamínů. Čerstvé ovoce obsahuje i fruktózu, která se díky vláknině, vitamínům a minerálním látkám v těle dobře využije. Po vylisování přichází šťáva jak o vlákninu, tak i o vitamíny a zbývají pak jednoduché cukry, které mají vysoký glykemický index. Největší podíl v džusech má fruktóza. Fruktóza v džusech nebo potravinách, kde se uměle přidává (glukózo-fruktózový sirup), se následně zpracovává v játrech. Pokud je jí větší množství a je přijímána často, přeměňuje se na tuky, které se ukládají v játrech a mezi dalšími orgány, dále se ukládají v cévách a mohou způsobovat kardiovaskulární onemocnění a další civilizační onemocnění.
Krok 3
Výrobci poté koncentrát zředí s vodou ve stejném poměru, ve kterém byla voda vysušena a vzniká 100% pomerančový džus. Uměle se přidá vitamín C jako přídatná látka E 300 nebo kyselina askorbová. Vitamín C je velmi nestabilní a po dobu skladování se jeho hodnota prudce snižuje, i když je uměle dodán. Kvalitnější džusy jsou ve skleněných lahvích, ve které dochází k pomalejší oxidaci vitamínu C. I přesto ve výsledném produktu není takové množství vitamínů, o kterém se hovoří v souvislosti s džusy a zdravým životním stylem.
Krok 4
Na trhu je velké množství džusů a šťáv. Již zmíněný 100% džus je rozředěný ovocný koncentrát stejným množstvím vody, které bylo odpařeno. U některých mohou být přidány vitamíny.
Ovocný nektar je ovocný nápoj, který musí obsahovat minimálně 25 % ovocného koncentrátu a zbytek je voda, cukr, glukózo-fruktózový sirup anebo sladidla. Proto je o tolik sladší než 100% džus (a pro mnohé lákavější, přitom se jedná o doslova rozpuštěný cukr ve vodě). Opět mohou být přidány vitamíny.
Ovocný nápoj obsahuje méně než 25 % ovocného koncentrátu. Nápoj je vytvořen z vody, cukru nebo glukózo-fruktózového sirupu. Mohou se přidat vitamíny a sladidla. Kvůli malému obsahu ovocného koncentrátu se přidávají aromata.
Krok 5
Kupované džusy v krabicích nebo lahvích nejsou nejlepší volbou v rámci doplňování vitamínů. Ve výsledku neobsahují mnoho vitamínů a jsou spíše zdrojem jednoduchých cukrů. Vhodnější jsou čerstvě vymačkané šťávy, neboli freshe, které mají největší obsah přirozených vitamínů. Ještě lepší volbou jsou pak ovocná nebo zeleninová smoothie, což jsou rozmixované kusy ovoce a zeleniny, které obsahují vlákninu a tudíž dokáží zasytit a lépe využít fruktózu. Ovšem není vhodné je konzumovat často. Do jednoho smoothie se běžně použije 3-5 kusů ovoce, což je poměrně velká dávka ovoce a fruktózy. Ideální smoothie je proto z maximálně dvou menších kusů ovoce. Ještě lepší je smoothie kombinované se zeleninou a mléčným výrobkem (např. banán, avokádo, špenát a řecký jogurt). Naprosto nejlepší variantou je konzumovat čerstvé kusové ovoce.
Krok 6
K zamyšlení na závěr – Představte si běžnou sklenici, ze které pijete. Kolik pomerančů musíte vymačkat, abyste získali sklenici džusu? Samozřejmě závisí na velikosti sklenice, ale většinou jsou to minimálně 3, možná i více. A teď se zamyslete. Zasytí vás tato sklenice džusu? Nebo pouze uhasí žízeň, možná uspokojí chuť po sladkém, ale hlad máte pořád stejný? Teď si vezměte, že v té sklenici je veškerá energie a zejména cukry z množství 3 (a více) pomerančů, ale žádná vláknina, která by vás zasytila. Naopak podpoří ještě chuť k jídlu. Ale ta energie a cukry jsou pořád stejně velké (pak se někteří diví, že jedí „zdravě“ a stále tloustnou). Co by se stalo, kdybyste snědli 1 pomeranč? Určitě by vás aspoň na chvíli zasytil. Dodal by vlákninu, kterou potřebujete a neměli byste takové chutě na jídlo. Zvolte radši čerstvé ovoce v celku, než tyto nesmyslné džusy, které více škodí, než prospívají.