Jak vyčistit matraci | rady a tipy
Jak vyčistit matraci | rady a tipy. Důležitým předpokladem je matraci před znečištěním zejména chránit. Nejúčinnější je na ni vždy používat tzv. chrániče matrací, což jsou vlastně tlustší podložky pod prostěradlo. V případě malých dětí, nemocných s občasnou noční inkontinencí, v závěrečných fázích těhotenství, kdy hrozí odtok plodové vody, nebo i během silnější menstruace, je navíc vhodné používat speciální prostěradla s vrstvou, která nepropouští tekutiny. Jak však postupovat při již vzniklých skvrnách? Poradíme vám.
Krok 1
Znečištění matrace
U matrací nejčastěji řešíme fleky a skvrny od:
- moči
- krve
- zvratků
- potu
Dalším problémem znečištění matrace může být:
- zapáchající matrace
- matrace zaprášená
- matrace obsahující roztoče
Krok 2
Jak řešit již vzniklé skvrny na matracích
V případě znečištění matrace je nejlepší řešit skvrny okamžitě po jejich vzniku, tedy dokud jsou mokré. V této fázi je lze odstranit třeba jen klasickým mýdlem. Pokud se to nepovede, nebo jsou skvrny starší, čistěte je vhodnými profesionálními čisticími prostředky na daný typ znečištění, nebo můžete vyzkoušet fungující „babské rady“ na odstraňování skvrn.
- Na skvrny od moči fungují 4 lžíce jedlé sody, 250 ml 3% peroxidu vodíku a 4 kapky saponátu na nádobí. Směs naneste na skvrnu. Nedrhněte. Pouze nechte zaschnout. Skvrna by měla samovolně zmizet. Dalším řešením je smíchat 3 až 4 lžíce pracího prášku bez bělidel s 2 lžicemi vody. Vzniknout musí hustá kaše. Tu pak naneste na skvrnu a nechte působit. Po zaschnutí seškrábejte a zbytky vysajte.
- Krev z matrace odstraníte pomocí 150 ml 3% peroxidu vodíku, 1 polévkové lžíce soli a 1 polévkové lžíce saponátu. Hustou kaši naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Pak ji seškrábejte. Vezměte si bílé plátno (bezbarvé a bez vzorů), namočte jej do peroxidu vodíku a místo se zbytky skvrny ještě jemně utírejte do celkového zmizení skvrny.
- Na skvrny od zvratků použijte neředěný amoniak. Místo jemně potírejte hadříkem namočeným v amoniaku. Posléze jej posypte jedlou sodou, nechte zaschnout a vysajte.
- Skvrny od potu patří překvapivě mezi nejzákeřnější. Obvykle jsou na větší ploše matrace. K čištění lze použít amoniak a sodu jako v případě skvrn od zvratků. Další možností je na znečištěná místa nanést citronovou šťávu a místo pak posypat kuchyňskou solí. Po zaschnutí zbytky vysajte. Dalším doporučovaným způsobem je použití aspirinu. Aspirin, cca 2 tablety, se zalijí šálkem vařící vody. Roztok se pak nalije na skvrnu, nechá se působit cca 2 hodiny a následně se vypere. To je však možné pouze v případě snímatelného potahu matrace.
Krok 3
Jak řešit další typy znečištění matrace
- Matraci důkladně vysajte vhodným vysavačem s dostatečným výkonem. Zbavíte ji prachu i velké části roztočů.
- Pro zbavení se zápachu matrace posypte její povrch jedlou sodou. Nechte ji působit nejlépe celý den. Večer sodu důkladně vysajte. V případě potřeby další den zopakujte.
- Nezapomeňte ošetřit vždy obě strany matrace, nejen tu, na které spíte.
- Pokud se vám matraci nedaří vyčistit, zkuste profesionální služby čištění matrací.
Krok 4
Znečištění matrace brání impregnace
Vhodnou formou ochrany matrace před znečištěním je její impregnace. K dispozici je řada prostředků. Dnes jsou však doporučované především nano impregnační prostředky. Působí dlouhodoběji, jsou účinnější a na přírodní bázi.
Pokud ještě jen zvažujete nákup nové matrace, rozhodně preferujte takovou, která má snímatelný potah. Snímatelnost potahu zjednodušuje čištění matrace, protože potah lze vyprat. Optimální je potah z materiálu, který je možné prát alespoň při 60 °C, avšak není to podmínkou. Skvrny lze s dobrými pomocníky odstranit i při nižší teplotě.
- Peroxid vodíku má bělící a oxidační účinky, proto je potřeba velké opatrnosti při jeho použití, může dojít k nenávratnému poškození materiálu.
- Rozhodnete-li se vyzkoušet zmíněné prostředky, vyzkoušejte je nejprve na malé ploše, abyste mohli vyloučit poškození materiálu.
- Vždy se řiďte pokyny výrobce, jak na čištění materiálů, ze kterých je matrace vyrobena.
- Při práci s čisticími prostředky nezapomeňte použít ochranné rukavice.
- Při práci s čisticími prostředky se vždy řiďte pokyny výrobce, jak s nimi bezpečně zacházet.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.