Jak uvařit rosol a marmeládu z kdoulí | recept
Rosol a marmeláda z kdoulí | recept. Kdouloň je strom nebo keř s krásnými narůžovělými květy, které rozkvétají koncem května. Plod je podobný hrušce nebo jablku (podle odrůdy) a dozrává během října. V syrovém stavu se nekonzumuje, musí projít tepelnou úpravou. Kdoule mají vysoký obsah pektinu a hodí se na přípravu marmelád, rosolů, kompotů nebo se suší nakrájené na plátky jako křížaly. Plody se nechávají před kuchyňskou úpravou odležet. Naše babičky je vkládaly k prádlu do šatníku, protože zralé kdoule mají příjemnou a silnou vůni. Mám na zahradě mladý stromek, který bohatě plodí. Podělím se s vámi o recept na rosol a marmeládu.
Co je potřeba
- 1 kg kdoulí
- 1 l vody
- šťáva z 1 citronu
- cukr podle potřeby
Krok 1
Kdoule sklízíme, až když jsou žluté a začínají ztrácet chloupky na povrchu. Chloupky jsou poměrně husté, připomínají plsť. Z plodů je nejlépe odstraníme suchým hadrem, kterým plody otíráme. Před zpracováním je nechte asi 4 týdny uskladněné.
Krok 2
Kdoulový rosol
Kdoule nakrájíme i se slupkou a semeníkem. K 1 kg kdoulí přidáme litr vody s citronovou šťávou. Je lepší krájet plody rovnou do připraveného roztoku, kdoule na vzduchu rychle hnědnou. Pak hrnec postavte na sporák a obsah vařte do změknutí. Stačí přibližně 30 minut varu.
Krok 3
Rozvařenou kdoulovou směs přefiltrujte přes velmi jemné síto nebo plátno. Nechte vykapat veškerou tekutinu, směs neprotlačujte silou, aby šťáva byla pokud možno čirá. Nejlépe uděláte, necháte-li hmotu odkapat přes noc. Druhý den šťávu opatrně slijte, aby kal zůstal na dně nádoby. Množství získané šťávy odměřte. Na každý litr šťávy budete potřebovat 300 g cukru. Pak šťávu, zatím bez cukru, chvilku vařte, aby se odpařila voda. Cukr přidejte asi po 15 minutách varu. Pak za občasného míchání vařte do té doby, než začne rosol želírovat. Vyzkoušíte to tak, že kápnete trochu rosolu na studený talířek z chladničky. Rosol je hotový tehdy, když kapka ztuhne.
Krok 4
Kdoulová marmeláda
Kdoulovou marmeládu uvaříte stejným počátečním postupem jako rosol (rozkrájet, uvařit). Kdoule se před varem neloupají ani se neodstraňuje semeník, marmeláda bude lépe tuhnout. Rozvařenou hmotu prolisujeme přes síto, tím odstraníme zbytky semeníku a okvětí. Kdoulové pyré zvážíme a na každý kilogram přidáme 500–750 g cukru, podle chuti. Vaříme do zhoustnutí. Není třeba přidávat pektin, marmeláda po nějaké době varu zhoustne sama. Marmeládu budete vařit hodinu i déle. Zkoušku tuhosti udělejte stejně, jako v případě rosolu. Chcete-li mít marmeládu uvařenou za kratší dobu, je možné pomoci si želírovacím cukrem. Hotová marmeláda bude ale hodně tuhá.
Krok 5
Rosol i marmeládu plňte ihned po dohotovení do připravených sklenic. Sklenice dobře utěsněte víčkem a postavte na 15 minut dnem vzhůru. Zavařovat se nemusí. Rosol bude mít sytou barvu od oranževé po červenou. Hodí se na linecké cukroví. Kdoulová marmeláda má stejné využití jako marmeláda z jiného ovoce. Pokud jste ji uvařili bez želírovacího cukru, můžete s ní plnit i buchty, nevytéká. Rosol i marmeládu můžete dochutit různým kořením, např. skořicí, badyánem nebo hřebíčkem.