Jak vyrobit domácí přírodní balzám proti nachlazení
Se sychravým podzimním počasím přicházejí častější chřipky a nachlazení. Pokud Vás nachlazení již postihlo, možná se právě potýkáte s nepříjemným kašlem a ucpaným a podrážděným nosem. V tom případě si určitě zkuste vyrobit domácí přírodní balzám proti nachlazení podle postupu uvedeného níže. Jeho výroba je opravdu velmi jednoduchá, navíc nezatížíte již tak oslabený organismus chemickými látkami.
Co je potřeba
- 60 g kokosového oleje
- 10 g včelího vosku
- 100 kapek vybraných éterických olejů
- čistý kelímek
Krok 1
Pro výrobu domácího balzámu proti nachlazení budeme potřebovat pouze pár surovin. Tou první je kokosový olej, jenž sám funguje jako přírodní antibiotikum a antivirotikum (dá se pro tyto účely užívat i vnitřně) a také zklidňuje a regeneruje pokožku.
Další složkou je včelí vosk, který jednak zajistí, že balzám nebude tát při pokojové teplotě a také se i v lidovém léčitelství používají nahřáté pláty včelího vosku jako zábal pro léčbu kašle a nachlazení.
Krok 2
Éterické oleje, které můžete použít proti nachlazení:
- Eukalyptus – Má dezinfekční účinky, používá se zejména při onemocněních dýchacích cest, bojuje s bolestí v krku, ulehčuje dýchání a usnadňuje vykašlávání.
- Tea tree – Čajovníkový éterický olej je vhodný jako prevence v obdobích chřipek i nachlazení, podporuje dýchací cesty, jedná se o přírodní antibiotikum, léčí nejrůznější bakteriální, plísňová a virová onemocnění.
- Oregano - Působí antibakteriálně, protivirově a protiplísňově, bojuje proti chřipce a nachlazení, uvolňuje zahlenění, tlumí bolesti a zlepšuje imunitu.
- Tymián – Posiluje obranyschopnost organismu, využívá se při zánětech dýchacích cest, rýmě, nachlazení a bolestech v krku. Je vhodný pro děti zhruba od 3 let.
- Citron – Citronová esence má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, čistí a detoxikuje, hodí se při nachlazení, bolestech hlavy a infekcích dýchacích cest. Navíc zlepšuje náladu a koncentraci.
- Borovice – Tento éterický olej je možné využít při nejrůznějších dýchacích obtížích, uvolňuje ucpané dutiny, má antibakteriální a protiinfekční vlastnosti, navíc dodává energii.
- Modřín – Éterický olej modřín posiluje při nachlazení, pomáhá při zánětech dutin, zmírňuje horečku, napomáhá vykašlávání a má analgetické účinky.
Krok 3
A jaký je postup?
Ve vodní lázni na mírném ohni zcela rozpustíme kokosový olej spolu se včelím voskem.
Následně hrnec sundáme z plotny a do směsi vmícháme vybrané éterické oleje.
Krok 4
Poté již jen stačí balzám přelít do vysterilizovaných kelímků a nechat ztuhnout.
Balzámem potírejte a masírujte hrudník, horní část zad a malé množství můžete vetřít také pod nos.
Jestliže chcete vyrobit balzám pro nejmenší děti, je možné využít éterický olej jedle (má stejné účinky jako borovice, ale je jemnější), levandule a eukalyptus radiata. Množství éterických olejů uzpůsobte podle věku dítěte.
Kokosový olej lze nahradit jiným rostlinným olejem (nejlépe lisovaným za studena), případně smíchat více olejů. Hodí se např. mandlový (velmi vhodný pro malé děti), jojobový, olivový, apod. Na 4 díly oleje přidejte 1 díl včelího vosku.
Využít můžete i éterické oleje kajeput a kafr (jsou velmi silné a nevhodné v těhotenství) či máta peprná a mnoho dalších.
Éterické oleje tymián a oregano nepoužívejte v těhotenství.