Jak využít angínovník
Jak využít angínovník | rady a tipy. Angínovník čínský je léčivá bylinka pocházející z východní Asie. Můžete ji však pěstovat i v našich podnebních podmínkách. Angínovník Vám poslouží nejen pro léčebné účely, ale také během kvetení krásně ozdobí Vaši zahradu. V následujícím článku se dozvíte, jak angínovník využít pro Vaše zdraví.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Pro léčebné účely se používají čerstvé i sušené listy (sušíme ve stínu od jara do podzimu) a oddenek.
- Angínovník čínský ulevuje při bolestech v krku a angíně (jak je již patrné z českého názvu), pomáhá při nachlazení, onemocněních dýchacích cest, skvěle odhleňuje a má příznivý vliv na hlasivky.
- Má protinádorové, protizánětlivé, antiseptické, fungicidní a baktericidní účinky.
- Chrání a regeneruje játra, má močopudné účinky a pomáhá tak léčit onemocnění ledvin a močových cest.
- Nálev z oddenku působí také proti zácpě a nadýmání a pomáhá při revmatismu.
Krok 2
A jak angínovník užívat?
Při bolestech v krku, angíně a nachlazení postačí přibližně půl minuty (nikdy ne víc) žvýkat asi 1cm kousek čerstvého listu. Angínovník nepolykejte a chvíli po jeho žvýkání nepijte a nejezte. Tuto proceduru opakujte maximálně 6x denně. Připravte se však na nepříliš příjemnou štiplavou až pálivou chuť.
Krok 3
Další možností je příprava kloktadla. Jako kloktadlo poslouží nálev ze lžičky podrcených listů, které zalijeme cca 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat.
Případně si nejprve připravte tinkturu z listů a klidně i oddenku a semen. Hrst bylinky nasypte do lahve, zalijte vodkou nebo jiným čistým alkoholem a nechte asi 2 – 3 týdny louhovat. Lahev pravidelně protřepávejte. Nakonec tinkturu přeceďte přes plátýnko a přelijte ji do čistých lahviček. Před kloktáním tinkturu nařeďte vodou. Tinkturu používáme pouze ke kloktání.
Krok 4
Nálev z oddenku připravíme podobným způsobem jako výše uvedený nálev z listů, jen použijeme lžičku drceného oddenku. Pijeme jej jako čaj 2 – 4x denně.
- Angínovník se dá pěstovat i v květináči jako pokojová či balkonová rostlina.
- V čínské medicíně se angínovník využívá i při hadím uštknutí.
- Užívání angínovníku není vhodné pro malé děti, alergiky, těhotné a kojící ženy.
- Při použití angínovníku je potřeba velké opatrnosti, rostlina je mírně toxická a může vyvolat alergické reakce (otok krku, dýchací potíže).
- Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště užíváte-li nějaké léky.
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.