Jak dlouho bychom měli denně spát?
Spánek je nezbytnou součástí života. Ovlivňuje psychiku i fyzické zdraví. Spánková deprivace tělu nedovoluje plnohodnotně fungovat. Kolik hodin spánku ale ve skutečnosti potřebujeme? Není limit 8 hodin pro dospělého člověka již přežitkem?
Krok 1
Ve světě dětí se sní třífázově
Vůbec nejzásadnější roli hraje spánek v období dětství, kdy ratolesti spí v noci, dopoledne i odpoledne. V období 1 měsíce dítě potřebuje víc jak 15 hodin spánku, přičemž se spánek přes den a přes noc dělí půl na půl. Délka snění se postupně snižuje, takže ve 3 letech by děti měly spát okolo 12 hodin denně, a to 10,5 hodiny v noci, 1,5 hodiny přes den. Ve školním věku se již potřeba spánku dostává na 9 až 11 hodin.
Později se třífázový spánek zkracuje na dvoufázový a začíná se podobat spánkovému režimu dospělých. Kromě odpočinku a čerpání energie se u dětí ve spánku děje ještě jeden důležitý proces – růst. Proto až budete dítěti pořizovat vlastní postel, nezapomínejte na jeho potřebu kvalitní matrace, která nebude růst omezovat. Tímto nešvarem trpí například matrace z paměťové pěny.
Krok 2
Předkům stačilo 6 hodin, kolik stačí vám?
Od teenagerského věku člověku stačí 8 až 10 hodin. V dospělosti se interval zdravého spánku omezuje na pouhých 7 – 9 hodin. Přesný časový úsek si však musí každý najít sám. Odvíjí se od kvality spánku, od náročnosti povolání a aktivity během dne. V případě, že se v průběhu noci pravidelně probouzíte, vymezte si pro odpočinek delší dobu. Ráno byste se však měli vždy probouzet odpočatí.
Neplatí ovšem známé ‚‚čím víc, tím líp‘‘. Příliš mnoho spánku čili přespání vám může způsobit podobné problémy jako nevyspání. Obvykle v podobě migrén, nesoustředění, vysokého krevního tlaku, obezity, cukrovky nebo chronických onemocnění. Nadměrný spánek může způsobit dokonce předčasné úmrtí, a to dle zkoumání až o 30 %. Proto se do spánku zbytečně nenuťte. Raději se zaměřte na svou spánkovou hygienu, na kvalitu matrace, na prostředí, v němž spíte. Všechny tyto faktory mohou kvalitu spánku výrazně ovlivnit.
Naši předkové měli ve zvyku spát na dvě etapy po 4 hodinách. S technologickým pokrokem a příchodem osvětlení v domácnostech se však od dvoufázového spánku začalo upouštět, protože večery často patřily společenským sešlostem. Lidé spali v průměru pouhých 6 hodin denně, aby stihli včas vstát na mše nebo k pracovním povinnostem. Více spánku si dopřávala jen movitější část obyvatel nebo šlechta.