jaktak.cz

Jak využít působení barev

Působení barev na člověka a jejich vliv na lidský organismus není dosud zcela prokazatelný. Výsledky výzkumů jsou nejednotné, avšak některé zdroje připouštějí možné ovlivnění psychiky i některých fyziologických funkcí (krevní tlak, tepová frekvence, subjektivní pocit teploty a další). S významy, které barvám přisuzujeme, pracují zejména návrháři interiérů. V alternativní medicíně se využívají barvy k léčení různých neduhů. V následujícím článku se dočtete něco málo o barvách, které nás obklopují.

Krok 1

Rozdělení barev – základní

Barvy se obecně rozdělují na teplé a studené. Mezi studené barvy řadíme odstíny modré, fialové a zelené. Tyto barvy uklidňují a uspávají. Jsou jasnější při nízkých hodnotách světla. Teplé barvy jsou odstíny červené, žluté, oranžové. Údajně podněcují fyzickou a psychickou aktivitu. Při silném osvětlení se zdají být jasnější. Bílá je barva neutrální.

Krok 2

Jakou barvu do interiéru?

Při výběru barvy hraje významnou roli způsob využití prostoru, a co vlastně chceme barevným řešením dosáhnout (klidné prostředí, pocit bezpečí, důstojný vzhled). Neméně důležité jsou sytost a kontrast barev. Syté tóny se hodí do prostoru s nižší hladinou hluku, kde je doba pobytu osob krátká a v malé míře se uplatňuje čich a hmat. Odstíny s malou sytostí využijete v prostorech s opačnou charakteristikou. Vysoká sytost zmenšuje prostor, čím sytější barvu volíme, tím menší plochu by měla zabírat.

Krok 3

Obecná pravidla pro malování stěn

Kombinace barvy stejného nebo jen mírně odlišného tónu působí harmonicky, občas nudně. Efekt protikladných barev je výrazný, někde ale může působit rušivě. Velké plochy by měly být neutrální, výrazné barvy volte jako doplněk. Jsou efektní a upoutají pozornost, po nějaké době působí znepokojivě a dráždí. Výrazné kontrastní barvy stěn jsou vhodné do velkých místností s malým množstvím nábytku. Tmavé barvy ubírají světlo a opticky zmenšují prostor. Barvy, zastoupené v přírodě, uklidňují a pozitivně působí na psychiku (např. zelená výmalba operačních sálů). Pro místnosti situované na sever nebo ty s nedostatkem světla, volíme teplé barvy např. odstíny žluté, oranžové, červené. Studené barvy jsou ideální pro jižně orientované prostory s velkou mírou denního světla. Neutrální barva je vhodná ke kombinaci se všemi odstíny.

Krok 4

Barvy v alternativní medicíně

Tento článek je příliš stručný a nemůžeme obsáhnout celou problematiku. Proto uvádím jen nejdůležitější barvy a jejich účinky z pohledu léčitelů.

ZELENÁ uklidňuje (hlavně oči), posiluje smysly, představuje klid a harmonii. ČERVENÁ působí povzbudivě, zvyšuje výkonnost, je silně energetizující, povzbuzuje aktivitu. MODRÁ zlepšuje vnímání, podporuje vyrovnanost, uklidňuje. ŽLUTÁ působí dobře na paměť, zlepšuje náladu, zvyšuje aktivitu. ORANŽOVÁ pomáhá proti depresím, povzbuzuje. ČERNÁ se považuje za vysilující. HNĚDÁ přináší únavu a vyčerpává.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-pusobeni-barev.html