Jak připravit bramborové lokše | recept
Bramborové lokše | recept. Se „staročeskými“ lokši jste se určitě již setkali, ať již na pouti nebo na jiné společenské akci. Je však nějaký rozdíl mezi lokši a bramborovými plackami? Není, jedná se pouze o dva jiné názvy (nárečních názvů samozřejmě existuje daleko více). Lokše se připravují na Slovensku a také na jižní Moravě, rozdílný pak může být způsob podávání nebo druh náplně. Jak si bramoborové lokše připravit zdravěji, ze špaldové mouky, se dozvíte v našem článku. Recept je rychlý, jednoduchý a navíc velmi levný.
Co je potřeba
Co je potřeba na cca 6 placek:
- 400 g oloupaných brambor uvařených ve slupce (nejlépe den předem)
- 130 g hladké špaldové mouky
- špetka soli
- máslo nebo sádlo na potírání
- libovolná náplň
Krok 1
Brambory nastrouháme na jemném struhadle. Poté k bramborám přisypeme mouku a špetku soli. Vše důkladně promícháme a rukama vypracujeme nelepivé těsto.
Krok 2
Z přibližně stejných kousků těsta pak na pomoučeném vále vyvalujeme kulaté placky o tloušťce asi 3 – 5 milimetrů.
Krok 3
Placky pečeme z obou stran nasucho na pánvi, dokud se nezačnou tvořit hnědé puchýřky. Ještě teplé placky následně potřeme rozpuštěným máslem nebo sádlem.
Krok 4
Bramborové lokše se dají podávat na sladko i na slano. Poslouží Vám jako chutná příloha k masu nebo polévce, na Slovensku se často servíruje k pečené huse a zelí. Existuje také spousta náplní, které můžete použít. Lokše chutnají skvěle se švestkovými, hruškovými i jablečnými povidly, s tvarohem, makovou nádivkou, ale také plněné kysaným zelím a mletým masem, brynzou, žampiony, apod. Naplnit je však můžete takřka čímkoli.
Lokše můžete po upečení a potření máslem skládat na sebe a poté je na chvilku přikrýt miskou či talířem, budou pak vláčnější.
Do slané varianty můžete přidat nejrůznější čerstvé i dušené bylinky.
Zbylé lokše můžete zamrazit, snadno si pak připravíte rychlou večeři.