Jak používat zeleninu pak choi | rady a tipy
Pak choi neboli čínské zelí je brukvovitá zelenina stejně jako naše klasické zelí. Jeho využití se u nás většinou omezilo pouze na přípravu zeleninových salátů – existuje však více způsobů, jak pak choi v kuchyni používat. Pokud hledáte novou zeleninu, kterou můžete začlenit do svého jídelníčku, pak choi je skvělou volbou. V dnešní době je navíc k sehnání ve většině supermarketů. Jak tuto asijskou pochoutku využít v kuchyni?
Pak choi je rostlina příbuzná mangoldu, která pochází z Číny a dá se pěstovat celoročně. Využívá se zejména v asijské kuchyni, a to nejen pro skvělou chuť a křupavost, ale také vysoký obsah zdraví prospěšných látek, jako je:
- vitamin C – podporuje imunitní systém, pomáhá při hojení ran a chrání tělo před volnými radikály;
- vitaminy skupiny B – pospívají zejména zdraví nervového a kardiovaskulárního systému;
- zeaxantin a lutein – fytonutrienty, které chrání oči před škodlivým zářením a snižují riziko očních onemocnění;
- vápník, draslík a hořčík – minerály nezbytné pro zdraví kostí, svalů a nervového systému;
- antioxidanty – pomáhají chránit buňky před poškozením a snižují riziko rozvoje některých druhů rakoviny;
- vláknina – podporuje trávicí systém a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.
Tato zelenina navíc obsahuje jen velmi málo kalorií a napomáhá hubnutí. Některé studie poukazují také na možné protisklerotické a protinádorové účinky, schopnost čistit organismus a podpořit trávení – s tím mohou pomoci také různé bylinky, z nichž některé můžete s pak choi v receptech kombinovat.
Nejlepší je konzumovat pak choi v syrovém stavu, zachová si tak nejvíce cenných látek. Syrové listy můžete přidat do již zmíněných zeleninových salátů nebo do smoothies – skvěle bude chutnat například v kombinaci s uzeným lososem. Pak choi se dá ale kombinovat třeba i s melounem, avokádem a citronovou nebo octovou zálivkou.
Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením. Přidat ho můžete přidat spolu s pekingským zelím do oblíbeného kimchi, ale fermentovat ho samozřejmě můžete i samostatně, případně v kombinaci s jinou zeleninou dle vaší chuti.
Při tepelném zpracování mají listy tendenci rychle vadnout. Abyste tomu předeši, můžete je před použitím na několik minut vložit do misky s vroucí vodou a následně je zchladit ledové vody a osušit. Do hotového pokrmu je pak doporučujeme přidávat ke konci vaření, případně až při servírování. Pro pak najdete využití také při zapékání, grilování, dušení, smažení nebo také při přípravě polévek. Obzvlášť dobře chutná s česnekem a zázvorem.
V asijské kuchyni existuje nepřeberné množství receptů s použitím čínského zelí pak choi. Mezi nejpopulárnější úpravy patří čínské nudle s masem a další zeleninou připravované ve woku. Využít ho zkrátka můžete různě, záleží pouze na vaší chuti a na tom, co najdete v lednici.