Jak si vybrat půjčku, abyste ji měli přímo na míru? Není to nijak složité!
Dřív, tedy v době, kdy jsme se ještě nemohli připojovat k internetu, kdekoliv nás napadlo, nebo v dobách, kdy jsme o internetu sice věděli, že existuje, ale byl jen ve větších podnicích nebo v knihovnách, bylo docela těžké kápnout na půjčku, která by splňovala všechny nebo alespoň část z parametrů, jež jsme potřebovali. Tyhle doby už jsou ale fuč a my si teď díky internetu můžeme vybrat právě takovou půjčku, která bude šitá nám na míru. Jak na to?
Krok 1
Nejdřív si udělejte jasno, co vlastně potřebujete
Jestliže si chcete vzít půjčku, jinými slovy si koupit peníze, znamená to, že je potřebujete. V životě je mnoho situací, kdy najednou a často i nečekaně potřebujeme větší obnos. Anebo jen pár set, abychom přečkali do výplaty, protože se něco semlelo o týden dřív. Několikrát za život se může stát, že peníze potřebujeme plánovaně, protože jsme se rozhodli pořídit cosi většího, co chceme hned používat a hned se díky tomu mít lépe, i za cenu vyšších nákladů.
A tak, jak se od sebe liší situace, které nás přimějí k přemyšlení o půjčce, se od sebe liší i parametry, které by naše půjčka měla mít. Někdy chceme jen pár tisíc, ale hned, bez zbytečných otázek, jinými slovy rychlé půjčky bez doložení příjmů. Jindy jde o větší obnos peněz, které ale chceme splatit za kratší dobu. A protože jsme bonitní klienti, není problém půjčka od banky a za nižší úrok. Jestliže nemáme bankovní účet, může přijít vhod i hotovostní půjčka.
Pak však mohou být situace, kdy potřebujeme peníze sice rychle, ale mnoho volných prostředků ke splácení nemáme, a tak dáme přednost půjčce, která je za vyšší úrok, ale za to pohodlí, co získáme třeba koupí nových věcí do domu, to rozhodně stojí. S jakými informacemi tedy začít vybírat půjčku?
Krok 2
Než začnete vybírat konkrétní půjčku, sepište si pár věcí
Před samotným výběrem musíte mít jasno v několika bodech:
-
jaký obnos potřebujete,
-
zda k půjčce budete zastavovat nemovitost (hypoteční půjčka),
-
za jak dlouho peníze potřebujete,
-
kolik jste schopní měsíčně bezproblémově splácet (tak, aby vám zůstávaly ještě i rezervy),
-
kolik jste ochotní za půjčku zaplatit
-
jak bonitní klienti jste (tedy jestli třeba už nějaké půjčky máte nebo je tato první, o kterou chcete žádat, případně potřebujete třeba konsolidovat).
Jakmile na všechny tyto body znáte odpověď, můžete začít pátrat po vhodné půjčce. Jak?
Krok 3
Snadné je využití online srovnávačů
Velmi snadno můžete k vyhledání vhodné půjčky využít online srovnávač půjček. Funguje podobně jako například Heuréka.cz nebo Zboží.cz, kde si zadáte, že chcete třeba vysavač, vyberete jeho parametry (výkon, sáček nebo bez sáčku, typy hubic, délka šňůry, hmotnost, cenová kategorie atd.). No a vyjedou vám jednak odpovídající typy vysavačů, jednak i obchody, kde jsou k mání, a také za kolik.
U online srovnávačů půjček je to stejné. Vyberete si tu podle parametrů půjčky (například do 20 tisíc, splatnost do šesti měsíců, s doložením příjmu, bez ručitele a vhodná i pro člověka nad padesát let, bankovní i nebankovní). A srovnávač vám vyplivne banky a nebankovní společnosti, které vám takovou půjčku dokáží nabídnout.
Prohlédnete si ceny, za které společnosti půjčují. Vždy však hledejte RPSN, nikoliv jen úroky. Prozkoumáte i další podmínky půjčky. A až si vyberete favorita nebo favority, vyplníte formulář přímo na stránkách online srovnávače. Zástupce vybrané úvěrové společnosti se vám pak sám ozve a doptáte se ho na zbytek podmínek půjčky. Dokud nic nepodepíšete, jsou vaše kroky čistě informativní a nezávazné. Proto můžete s klidem oslovit i více nebankovních společností a bank.
Krok 4
V online srovnávačích najdete půjčky od ověřených společností
A tohle je velmi důležitý fakt. Všechny společnosti, které nabízejí své služby v online srovnávačích půjček, jsou totiž prověřené. A fungují v mezích nového zákona o spotřebitelském úvěru, který u nás platí od prosince roku 2016. Proto se zde rozhodně nemusíte obávat podvodných manévrů.
Krok 5
Co vás musí před podpisem smlouvy o půjčce zajímat?
Samozřejmě, že samotná smlouva. A v ní musíte mít uvedeno, kolik si půjčujete, na jak dlouho, jaké budou splátky, jaká je celková cena půjčky i s poplatky, kolik celkově zaplatíte za celou půjčku a jaké jsou podmínky a postupy při případných problémech se splácením.
A vždy si pamatujte, že po podpisu smlouvy o půjčce máte 14 dní na to, abyste půjčku, pokud se váš názor na ni změní, zrušili a peníze vrátili poskytovateli. V tomto případě za půjčku nic platit nebudete.