jaktak.cz

Jak využít šafrán v péči o tělo | zahrada a rostliny

Jak využít šafrán v péči o tělo | zahrada a rostliny. Šafrán setý je mimořádně vzácná kosmetická ingredience. Rozhodně si ho nepleťte s krokusem, který zdobí na jaře jako jeden z prvních naše zahrádky. Vynikající léčivé vlastnosti šafránu setého znali už naši předkové před několika tisíci lety, jak o tom svědčí dochované písemné důkazy. Tehdy si ho mohli dovolit jen ti nejbohatší šlechtici. Svůj věhlas si tato rostlina udržela dodnes. Jak tedy šafrán působí na naše tělo a duši?

Krok 1

Kouzlu šafránu podlehla i slavná egyptská královna Kleopatra, která odhalila jeho afrodiziakální účinky. Už v té době se přidával do parfémů.

 

V každém případě tato vzácná bylina obsahuje řadu vitamínů skupiny B, flavonoidy a další cenné přírodní složky. Zejména safranal a crocin, které patří z mnoha důvodů k vyhledávaným. Žluté barvivo údajně působí jako velmi silný antioxidant – a právě antioxidanty patří k látkám, které umí zatočit s nebezpečnými volnými radikály.

Krok 2

Už ve starověku byla tato rostlina považována za elixír mládí a za kosmetický zázrak. Kromě toho se jí přisuzovala jedna důležitá vlastnost, a to že umí vrátit unavenému organismu zpět energii. Připisovala se jí také schopnost rozproudit krev. To vedlo k lepšímu prokrvení pokožky a vnitřních orgánů. Pozitivně působí na trávení, snižuje hladinu tuků v krvi, odbourává křeče.

 

Kdysi dávno lékaři věřili tomu, že pomáhá při žloutence, proti nespavosti a při vnějších otocích.

 

Éterický olej, který se ze šafránů získává, působí blahodárně na lidskou psychiku. Podporuje dobrou náladu, vyrovnanost, emoční stabilitu. Zároveň zmírňuje premenstruační potíže a může povzbuzovat sexuální touhu.

Krok 3

Pokud se přidává do kosmetických preparátů, zejména krémů a omlazovacích a hydratačních sér, má schopnost vyhlazovat a zmírňovat vrásky a další nerovnosti pleti. Současně zlepšuje elasticitu pokožky a zvyšuje její schopnost zadržet v sobě vodu.

 

Šafrán patří k velmi vyhledávanému druhu koření. Přidává se v přiměřeném množství do některých asijských pokrmů nebo dokonce do čaje. Pozor ale na to, že při předávkování může působit toxicky a hrozí nepříjemné zdravotní komplikace.

Krok 4

 Jeho cena je mimořádně vysoká. Šafrán roste pouze na několika málo místech na světě, jeho sklizeň je obtížná a květy nejsou snadno dostupné. Pravý šafrán (Crocus sativus) je chráněný, původem pochází z Asie a do dnešních dní se zachovalo pořekadlo, že něčeho je jako šafránu, ve smyslu, že je toho málo a je to vzácné.

Šafrán v podobě koření nakupujte jen u ověřených prodejců!

Rozhodně netrhejte šafrán ve volné přírodě, jde o chráněnou rostlinu!

Pozor, aby nedošlo k záměně šafránu setého s jinými druhy šafránu!

Trpíte-li jakýmkoli chronickým onemocněním, konzultujte s lékařem, zda smíte šafrán užívat vnitřně

Řiďte se doporučením, uvedeným na obalu, vyšší dávka šafránu může být toxická a způsobit zdravotní potíže!

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-safran-v-peci-o-telo-zahrada-rostliny.html