jaktak.cz

Jak vybrat vhodnou matraci | rady

Jak vybrat vhodnou matraci | rady. Když si zařizujeme ložnici, chceme, aby nábytek byl podle našich představ, oku lahodící, moderní, funkční. Neměli bychom ale zapomínat na postel. Už proto, že spánek nám ubere jednu třetinu života. Není nic horšího, než když se ráno probudíme celí rozlámaní, tělo nás bolí a únava z nás ne a ne spadnout. Málo platné, pohodlný spánek ničím nenahradíme. Proto je dobré dopřát si kvalitní matraci, která se hodí k naší hmotnosti, věku a zdravotnímu stavu.

Krok 1

V první řadě bychom měli přihlédnout k tvrdosti matrace. Někdo potřebuje spíše měkčí, jinému vyhovuje, když je matrace tvrdší a nepropadá se pod jeho vahou. Podle toho se matrace rozdělují do několika kategorií. Ženy, lidé s nižší hmotností nebo senioři preferují matraci spíše měkčí a pohodlnější variantu. Lidem s nadváhou nebo mužům nevadí tvrdá matrace, která unese až 150 kg. Když si vybíráte, na čem budete spát, záleží hodně i na tom, jestli dáváte přednost spánku na zádech nebo na boku. Platí, že pro spánek na zádech je lepší matrace tvrdší, váha těla se rozumně rozloží do stran. Jestliže spíte na boku, svinutí do klubíčka, je lepší pořídit si měkčí druh, který ochrání vaše klouby.

Krok 2

Pokud jde o materiál, nabízejí se prakticky tři základní druhy, a to matrace latexové, pružinové a pěnové.

Latexovou matraci tvoří sice tvrdší deskové jádro, ale na povrchu je měkká a příjemná, není však příliš prodyšná. Kdo se hodně potí, měl by od jejího nákupu raději upustit. Pružinové matrace vypadají dnes úplně jinak než za dob našich babiček, kdy se proležely a „péra“ často tlačila do zad. Pružiny jsou dnes kladeny tak, aby byly maximálně pohodlné, neuvolňovaly, držely tvar se a poskytly tělu potřebný komfort. Pro lidi s vyšší hmotností však nejsou příliš vhodné, ale zase se dobře hodí pro jedince, kteří se ve spánku hodně potí.

Třetí typ, pěnová matrace, patří k nejmodernějším. Materiály pro její výrobu se používají různé, stejně jako technologie výroby se liší. K největším hitům patří takzvaná „líná pěna“. Ta reaguje na tělesnou teplotu spáče a umí se přizpůsobit tvarům lidského těla, aniž by vytvářela nežádoucí protitlak.

Krok 3

K vyhledávaným patří i matrace, které jsou složené z takzvaných zón. To znamená, že materiály se střídají podle tvrdosti. Například oblast hlavy, ramen a boků potřebuje podle této teorie jiný druh opory než třeba nohy, a tomu odpovídá volba materiálu. Zónové matrace se hodí pro lidi, kteří mají například bolesti páteře nebo kloubů. Pozor, neplést však s matracemi ortopedickými. Tam se v opoře kosterního aparátu zachází ještě dál a jsou vymyšlené tak, aby poskytovaly dospělému tělu co největší pohodlí a podporovaly zdravé držení těla.

Zajímavým řešením jsou oboustranné matrace, které mají z každé strany jiný materiál. Můžete je tedy otáčet, a podle toho vás v létě buď chladí a dobře odvádějí vlhkost, nebo vám v zimě poskytují pocit tepla.

V oblibě jsou i matrace z přírodních materiálů, často v bio kvalitě. Jiné mají nejrůznější zdravotní certifikáty, existují i varianty pro alergiky. Pro dlouhodobě ležící pacienty se vyrábějí matrace dekubitní, ty zabraňují vzniku proleženin.

 Než se definitivně rozhodneme pro určitý typ matrace, musíme zohlednit i to, na co ji položíme. Jestli máme postel s rošty, s pevnou deskou nebo lamelami. Přihlížíme i k tomu, aby vyhovovaly její rozměry, tedy aby nebyla menší nebo naopak nepřečnívala.

Ještě než si matraci pořídíme, důkladně se seznámíme s různými materiály a vyzkoušíme si je. Pozeptáme se také na to, jaká je tloušťka matrace a vybereme pro sebe takovou, která vyhovuje naší hmotnosti a zdravotnímu stavu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-vhodnou-matraci-rady.html