jaktak.cz

Jak si připravit čaj na uklidnění | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Bylinkový čaj na uklidnění | recept. Každý z nás je občas ve stresu nebo se jen potřebuje uklidnit po náročném dni v zaměstnání i z jiných důvodů. Nejsnazším a nejzdravějším způsobem, jak se uklidnit a uvolnit, je bezesporu bylinkový čaj na uklidnění. V našem článku se dozvíte, jaké byliny jsou vhodné pro přípravu uklidňujícího čaje a také, jak si čaj na uklidnění připravit. Určitě náš čaj na uklidnění vyzkoušejte.

Co je potřeba

  • Bylinky dle potíží

Krok 1

Bylinkový uklidňující čaj využijete při pocitech podráždění a napětí, při nespavosti, ve stresových situacích a při nervovém vyčerpání. Můžete si jej však připravit pouze jako uvolňující prostředek před spaním.

Krok 2

A jaké byliny se pro přípravu čaje na uklidnění používají?

Meduňka lékařská – meduňka lékařská je bylina s nezaměnitelnou vůní, která dokáže potlačit úzkost a uvolnit mysl. Obsahuje silici, která výborně působí proti stresu. Je velmi vhodná pro relaxaci a uvolnění před spaním. Meduňku sbíráme od června do září za suchého a chladného počasí a sušíme v tenkých vrstvách.

Krok 3

Třezalka tečkovaná – třezalka tečkovaná je bezesporu nejznámějším přírodním antidepresivem. Mimo zmírňování lehčí formy deprese také bojuje proti stresu a snižuje psychické napětí. Dále zlepšuje náladu a pomáhá snižovat úzkost, apatii a nespavost. Dokáže zmírnit také nervovou podrážděnost, hysterické záchvaty a melancholii. Třezalku sbíráme od června do srpna a sušíme rychle na stinném a vzdušném místě.

Krok 4

Mateřídouška obecná – mateřídouška se používá při nervových slabostech, pro zklidnění mysli a harmonizaci duše a také při nespavosti. Mateřídoušku sbíráme od května do srpna a sušíme na sítu ve slabých vrstvách.

Krok 5

Levandule lékařská – levandule pomáhá uklidnit psychiku a nervový systém, bojuje také proti hysterii a nervové slabosti a léčí nespavost. Levandule se sbírá od června do srpna za suchého počasí a suší se v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě.

Krok 6

Heřmánek pravý – heřmánek vyvolává příjemný pocit ospalosti, je tedy vhodný při nespavosti. Dokáže odbourat stres, uvolnit napětí a také působí protizánětlivě, proto se hodí pro všechny, kteří nemůžou spát v důsledku bolestivých otoků způsobených zánětem spojeným s některými druhy alergíí. Heřmánek sbíráme od června do září za suchého počasí a suší se rychle na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách do 2 cm na sítu. Pozor na záměnu s heřmánkem římským (rmenem), který poznáme tak, že nemá intenzivní vůni a duté květní lůžko.

Krok 7

Dobromysl obecná – dobromysl neboli oregano je bylina, která uklidňuje mysl a příznivě působí na nervovou soustavu. Dobromysl sbíráme od června do srpna za slunečného počasí a sušíme na vzdušných a stinných místech ve svazečcích nebo ve slabé vrstvě.

Krok 8

Majoránka zahradní – majoránka tiší nervovou soustavu, používá se při rozčílení, stresu, nespavosti a při pocitech slabosti. Majoránku bychom měli sbírat za slunečného počasí v dopoledních hodinách a sušit na vzdušných a stinných místech ve svazečcích nebo ve slabé vrstvě.

Krok 9

Brahmi – brahmi neboli bakopa drobnolistá je tradiční ajurvédská bylina, která působí proti nervovému vypětí, pomáhá nastolit duševní rovnováhu, uklidňuje při stresu a depresích a stavech úzkosti. Tato bylina zmírňuje únavu, osvěžuje a povzbuzuje. U nás se dá pěstovat jako pokojová rostlina. Brahmi můžeme sušit v průběhu celého roku, neboť rostlinu pěstujeme jako pokojovou.

Krok 10

Mezi další bylinky, které máme běžně doma a mají uklidňující účinky, patří např. rozmarýn, který uklidňuje mysl a zmírňuje nervové vyčerpání a lehké deprese nebo také máta peprná, která uklidňuje a navozuje duševní svěžest. Další vhodnou léčivou rostlinou je pak měsíček lékařský, jenž má schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, užívá se při neurózách spojených s pocitem bezmoci, pesimisu, ztráty chuti do života. Bylinka také působí jako mírné sedativum. Měsíček zároveň patří mezi univerzální bylinky vhodné do čajové směsi.

Krok 11

A jak si čaj připravit?

Čaj je možné připravit buďto z jednotlivých výše uvedených bylinek nebo můžeme namíchat několik bylinek (maximálně však čtyři) do čajové směsi. Čaj připravíme následujícím způsobem: Jednu čajovou lžičku bylinné směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 minut vyluhovat. Pro zesílení účinku povaříme stejné množství směsi 2-3 minuty bez nutnosti dalšího louhování.

  • Zkuste smíchat 1 díl levandule, 1 díl měsíčku, 1 díl meduňky a 1 díl heřmánku, dostanete velmi chutnou a účinnou čajovou směs na uklidnění.
  • Meduňka a mateřídouška jsou v terapeutických dávkách vhodné i pro těhotné a kojící ženy i děti.
  • Každodenní pití majoránkového čaje může u citlivých lidí nadlouho vyvolat bolest hlavy.
  • Čaj z rozmarýnu nesmějí používat těhotné a kojící ženy ani děti. Lidé s vysokým tlakem by jej neměli užívat ve velkém množství a dlouhodobě, neboť je to jedna z mála rostlin, která zvyšuje nízký krevní tlak.
  • Užívání máty peprné není vhodné pro děti a osoby citlivé na mentol.
  • Třezalka tečkovaná snižuje účinnost hormonální antikoncepce o 13-15 %. V době aplikace třezalky je také lepší vyhnout se delším pobytům na přímém slunci, nebo tuto bylinku užívat raději v zimním období, jelikož se u některých dlouhodobých uživatelů vyskytuje přecitlivělost pokožky na světlo.
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-pripravit-caj-na-uklidneni-recept.html