Jak a čím nahradit kravské mléko
Ať už chceme kravské mléko nahradit kvůli alergii, intoleranci, diety či přesvědčení, je to velice snadné. Na trhu je široká škála rostlinných mlék, která se vyrábí z luštěnin, obilovin, ořechů nebo olejnatých semínek. Je pravdou, že litr takového alternativního mléka vyjde dráž, ale rostlinné mléko si můžeme připravit i docela rychle a levně doma. Každý si určitě najde svého favorita co do přípravy i chuti. Náhrada výrobků z kravského mléka je také jednoduchá, v prodejnách zdravé výživy najdeme i rostlinnou smetanu, máslo, jogurty i šlehačku.
Krok 1
Luštěninová mléka – sójové mléko známe všichni, je k dostání skoro všude, dokonce jej můžeme dostat i ke svému oblíbenému espressu či cappuccinu. Je sice ceněno pro vysoký obsah minerálních látek i bílkovin, ale protože se vyrábí z nefermentované sóji, nedoporučuje se k časté konzumaci. Pokud už, tak šáhněte po bio kvalitě a GMO free (z geneticky neupravované sóji).
Obilná mléka – rýžové a ovesné. Rýžové mléko je přirozeně bezlepkové, obsahuje málo tuku a je bohaté na sacharidy, proto se doporučuje pro fyzicky aktivní jedince a sportovce. Ovesné mléko obsahuje např. hořčík a železo, vitamíny B a E a můžete si jej rychle připravit doma z ovesných vloček – viz tip níže.
Ořechová mléka – kokosové, z lískových či vlašských oříšků jsou lahodná, tučnější mléka, plná vitamínů rozpustných v tucích, minerálů a bílkovin. Kokosové se hodí na léto třeba k výrobě domácí zmrzliny, do smoothie a asijských pokrmů. Lískové a vlašské jsou chutná, výživná mléka, která si můžete dát na sladko i do slaných jídel (pozor na alergii na ořechy).
Semínková mléka – mandlové, konopné, makové, sezamové, slunečnicové. Mandlové mléko je skvělá varianta kravského mléka, je nízkokalorické, obsahuje spoustu vit. E, dále vit. D a z minerálů železo, hořčík nebo selen. Má oříškovou jemnou chuť a pomáhá proti překyselení organismu. Konopné mléko se pyšní vyváženým poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. Makové mléko je bohaté na vápník, má jemně nahořklou či nakyslou chuť. Sezamové mléko se také chlubí vysokým obsahem vápníku, dále železa a zinku. Slunečnicové mléko je neméně bohaté na minerály a vitamíny, má zemitější chuť, proto se jej hodí spíše kombinovat s dalšími semínky či ořechy.
Krok 2
Jogurty z kravského mléka a jejich jedinečnou konzistenci je docela těžké překonat, snad nejvíce se k nim přibližují sójové výrobky od firmy Sojade. Mají i lahodnou "zakysanou smetanu". K dostání jsou dezerty sójové, ovesné, rýžové nebo kokosové.
Krok 3
Rostlinné smetany jsou také běžně dostupné, existují mandlové, ovesné, kokosové či sójové. Skvěle se hodí do klasických českých omáček a vlastně všude tam, kde byste běžnou smetanu použili.
Tip: na rychlou domácí smetanu smíchejte půl šálku ovesných vloček a půl šálku kvalitního strouhaného kokosu, zalejte šálkem horké vody, nechte chvíli ustát a rozmixujte. Poté přeceďte a máte hotovo.
Krok 4
Všichni známe margaríny, tedy ztužené rostlinné tuky, které však nejsou ze zdravotního hlediska vhodnou náhradou másla. Variantou je bio margarín Alsan Bio, který neobsahuje škodlivé ztužené tuky. Dalšími možností je použití kvalitního kokosového oleje lisovaného za studena, který při uchování v lednici půjde pěkně roztírat. Dále existují oříšková másla – mandlové, arašídové, z kešu, lískooříškové nebo sezamová pasta tahini velmi bohatá na vápník.
Krok 5
Dokonce i delikátní šlehačku lze nahradit zdravě, nepočítáme-li nevhodnou šlehačku ve spreji, k dostání je např. sójová nebo rýžová v tetrapaku, ale jsou poměrně drahé. Doma si můžeme šlehačku připravit tak, že plechovku kokosového mléka necháme vychladit v lednici, poté lžící sejmeme vrchní tučnou vrstvu a tu vyšleháme. Protože se ale kokosový tuk rozpouští už při asi 25 stupních, je třeba ji rychle spotřebovat.
Krok 6
Kromě ovocných sorbetů, které neobsahují mléčnou složku, máme i další možnosti – zmrzlina ze zmražených banánů, která chutná smetanově, sladký tofu krém, různé kombinace rostlinných mlék a smetan.
Krok 7
Na trhu jsou k dostání speciální veganské sýry, měkké, tavené i tvrdé. Doma si můžeme velice rychle připravit např. rostlinný parmazán z kešu nebo vlašských oříšků. Recept najdete zde: Jak na veganský sýr z kešu oříšků.
Ne každá alternativa mléka se hodí na všechno. Do těsta na palačinky je skvělé kokosové mléko. Do kávy a cappuccina např. speciální ovesné mléko pro baristy od firmy Oatly. Na pečivo k medu či marmeládám vyzkoušejte tuhý kvalitní kososový olej nebo sezamové tahini. Do omáčky ke svíčkové se hodí mandlová smetana. Slané omáčky krásně dochutí také lahůdkové droždí, které dodá tzv. lahodnou chuť umami. Do kynutých těst rýžové mléko, do ostatních buchet např. ovesné. Cheesecake vytvoříme pomocí ovesného mléka, kokosové smetany a kešu oříšků atd.
Rychlé ovesné mléko připravíme tak, že jemné ovesné vločky rozmixujeme s vodou, přecedíme a můžeme použít.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.