Jak na bezšamponovou metodu – No poo
Metoda mytí vlasů bez šamponu začíná být populární, i když pro mnohé určitě překvapující. Anglický název této metody "no poo" je zratkou výrazu no shampoo, tedy žádný šampon, a také vyjadřuje odmítnutí agresivních mycích látek v šamponech obsažených, "poo" totiž také znamená výkal. Je známo, že při používání běžných šamponů si musíme mýt vlasy častěji, protože se více mastí a také jsou lidé, kterým složky v šamponech narušují citlivou pokožku hlavy, trápí je lupy, vypadávání vlasů apod. Existují přírodní způsoby, kterými je možné si vlasy umývat, a to jsou především žitná mouka a marocký jíl. Někteří vyznavači této metody používají k mytí pouze čistou vodu.
Co je potřeba
Jedna z těchto možností:
- hladká žitná mouka (ne celozrnná)
- marocký jíl
- jedlá soda
- jablečný ocet nebo citronová šťáva na oplach vlasů
- voda, hřeben z kančích štětin
Krok 1
Mazové žlázy na pokožce hlavy produkují maz, který vlasy i kůži chrání a vytváří tak přirozenou bariéru. Použijeme-li klasický šampon s detergenty, nejčastěji SLS, SLES (sodium lauryl sulfát, laurelsulfát sodný), pokožku příliš odmastíme a ta se začne mastit více. Suchá pokožka je pak také náchylná ke tvorbě lupů. Aby se produkce mazových žláz normalizovala, je dobré používat právě šetrné mycí prostředky, např. žitnou mouku.
Krok 2
Jak začít s bezšamponovou metodou (No poo) – první týdny či měsíce mohou být těžké, protože trvá, než se tvorba mazu ustálí, a tak se vlasy mohou mastit více než dříve. Šampon můžete vysadit najednou nebo postupně omezovat frekvenci mytí.
Krok 3
Žitná mouka - je to možná zvláštní představa, dávat si mouku na hlavu, ale opravdu to funguje. Tato mouka má vyrovnané pH, které je šetrné k vlasům, nevysušuje pokožku a vyrovnává produkci mazu. Dále obsahuje vitamín A, E, K, vitamíny skupiny B, minerální látky, betakaroten i omega 3. Tyto látky zajišťují krásné vlasy a podporují i jejich růst. Žitná mouka je levná a prospěšná, tak proč to nezkusit?
Použití: asi 2 polévkové lžíce hladké žitné mouky (nesmí být celozrnná, protože ta se špatně vymývá) smícháme s vodou na kašičku a aplikujeme na mokrou pokožku hlavy, promasírujeme a důkladně spláchneme vlažnou vodou. Poté ideálně použijeme octový oplach - viz níže.
Upozornění: určitě nezkoušejte pšeničnou mouku, která obsahuje mnoho lepku a na vlasech lepí! Žitná mouka obsahuje lepek také, i když méně, takže by si měli dát pozor alergici.
Krok 4
Marocký jíl (Ghassoul) je lávového původu a obsahuje významné množství křemíku, draslíku, hořčíku a vápníku. Vyživuje tak vlasy a zanechává je krásné, lesklé a objemné. Poprvé to bude nezvyklé, nanášet si na vlasy bahýnko, ale výsledek vás překvapí.
Použití: asi 2 polévkové lžíce smícháme s vlažnou vodou (asi 5 lžic) na řidší kašičku, můžeme přidat pár kapek arganového oleje, a naneseme na mokré vlasy ke kořínkům, pořádně promneme. Vyhneme se raději délkám, ze kterých se jíl špatně vymývá a také je může vysušovat. Necháme působit 5 minut a poté důkladně smyjeme vlažnou vodou. Použijeme octový oplach.
Krok 5
Jedlá soda – někdo na ní nedá dopustit, ale pro dlouhodobé mytí vlasů se nedoporučuje. Má přiliš zásadité pH, které narušuje vlasovou strukturu i pH pokožky. Výhody jsou v její abrazivnosti a mycích schopnostech, takže pokud potřebujete odstranit odumřelé buňky či zbytky vlasových přípravků z vlasů, jednou za čas ji použít můžete.
Použití: 1 polévková lžíce sody se smíchá s 250 ml vody, aplikuje se na mokrou pokožku hlavy a asi 2 minuty se masíruje. Opláchne se pečlivě vodou a použije se octový oplach – pro odstranění sody z vlasů a vyrovnání pH.
Krok 6
Žloutek – další přírodní možností je použití žloutku. Ten obsahuje lecitin, který vlasy hydratuje a vyživuje. Žloutek vlasy také posiluje, zvyšuje jejich objem a posiluje je.
Použití: 1 až 2 syrové žloutky naneseme na mokré vlasy, promasírujeme a opláchneme vlažnou vodou! Teplota vody je zde podstatná, protože horká voda by žloutek zdrcla a velmi špatně by se vymýval. Opláchneme opět octovým oplachem.
Krok 7
Octový oplach – kyselý oplach po použití jedné z výše uvedených metod mytí vlasů napomáhá odstranění mycího prostředku, vyrovnává pH a hlavně zanechá vlasy hladké a lesklé. Pokud se obáváte octového zápachu, ten po uschnutí vlasů zmizí. Místo jablečného octa lze použít i citronovou šťávu.
Použití: 1 polévkovou lžíci jablečného octa smícháme s 250 ml vody a opláchneme jím vlasy. Jemně směs vtlačíme do vlasů a necháme chvíli působit (ideálně 10 minut). Poté opláchneme vlažnou vodou nebo neoplachujeme – vyzkoušejte, co vám bude více vyhovovat.
Krok 8
Mytí vlasů pouze vodou – možná těžko představitelné, ale jedná se o nejstarší metodu, kdy si naši předci vlasy nejprve vykartáčovali a pak umyli teplou vodou, která rozpustila maz. Kartáč z kančích štětin roznese maz od kořínků ke konečkům a odstraní prach, pot a jiné nečistoty. Tento způsob se nehodí pro jemné vlasy a pro oblasti, kde je příliš tvrdá voda. Je naopak vhodný pro husté a vlnité vlasy.
Postup ve zkratce: pokožku hlavy promasírujte bříšky prstů, vykartáčujte kančím hřebenem, opláchněte teplou vodou (ne horkou), opět vlasy promasírujte, nyní po celé délce, opláchněte studenou vodou, následně vlažnou a nakonec opět promasírujte vlasy v délce. Vlasy necháme volně uschnout na vzduchu.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.