jaktak.cz

Jaké rostlinné oleje používat v péči o pokožku

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: Méně než 5 minut

Rostlinné oleje se používají v péči o pleť od nepaměti. Jsou plné cenných látek, vitamínů a jsou naprosto přírodní. Jsou vhodné pro každý typ pleti, dokonce i mastnou, jen je třeba zvolit ten správný druh oleje a vědět, jak olej správně aplikovat. Pojďme se podívat na jednotlivé oleje a jejich unikátní účinky na naši pokožku.

Co je potřeba

Kvalitní rostlinný olej dle typu vaší pleti, nejlépe lisovaný za studena a v bio kvalitě

Krok 1

Zvolit olej rafinovaný nebo lisovaný za studena?

Rafinací ztrácí olej spoustu prospěšných látek a navíc v něm mohou zůstat chemikálie použité v rafinačním procesu. Proto vždy volme olej lisovaný za studena, případně raw (syrový, nebyl zahřán na více než 42 stupnů celsia) a v bio kvalitě, aby neobsahoval zbytky pesticidů používaných při běžném pěstování.

Krok 2

Jak olej nanášet na pleť?

Pleť je potřeba nejdříve pečlivě odlíčit a vyčistit. Olej nanášíme na navlhčenou pleť, aby se lépe vstřebal a pokožku nevysušoval. Pár kapek oleje si naneseme na prsty a promneme jimi, aby se olej zahřál. Poté jej vmasírujeme do pokožky obličeje či těla. V případě obličeje začínáme od středu ke krajům, vyhneme se citlivé oblasti očí. Jemně pokožku poklepáváme a masírujeme. Vyvarujeme se však silnému tření.

Krok 3

Mandlový olej - na suchou a podrážděnou kůži, pro miminka, cenný masážní olej

Patří mezi nejluxusnější oleje s obsahem vitamínů A, E a F, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Je vhodný pro všechny typy pleti, zejména pro suchou, popraskanou, svědící a stárnoucí. Pomáhá při ekzémech, akné, popáleninách či lupénce. Nevyvolává alergické reakce, proto se doporučuje i k ošetření miminek od narození. Je oblíbeným masážním olejem.

Krok 4

Olivový olej - na suchou, alergickou pokožku, pro batolata

Perla nejen středomořské kuchyně ale i péče o tělo a vlasy. Je to silný antioxidant, obsahuje vitamín E, železo i betakaroteny. Zjemňuje velmi suchou či poraněnou pleť a pomůže, i pokud přeženete pobyt na sluníčku - regeneruje spálenou kůži. Při použití ve vlasových zábalech dodá vlasům lesk.

Krok 5

Sezamový olej - proti předčasnému stárnutí, na masáže, pro děti

Tradiční olej používaný k masáži celého těla v Ajurvédě. Má regenerační a omlazující účinky, otevírá póry a čistí je. Doporučuje se i při revmatických bolestech, ekzémech, lupénce, při spálení sluncem. Má přirozený ochranný faktor přibližně spf 4, proto jej lze použít při mírném a krátkodobém pobytu na sluníčku nebo jako součást opalovacího oleje. Návod na jeho výrobu najdete zde: Jak udělat domácí opalovací olej.

Krok 6

Hroznový olej - pro normální, mastnou a zralou pleť

Olej z hroznových jadérek je hydratační a regenerační, po nanesení se lehce vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Vhodný je také pro stárnoucí pokožku, kterou zvláčňuje a hydratuje. Lze jej použít také v péči o vlasy, po holení nebo jako odličovací olej.

Krok 7

Jojobový olej - pro citlivou, suchou a aknózní pleť, pro děti

Jeden z nejcennějších a dražších olejů (jedná se vlastně o vosk, proto není určen k vnitřnímu užití). Díky svému složení udržuje pokožku vlhkou, regenerovanou a vyhlazenou. Má také přirozený ochranný faktor spf 3-4.

Krok 8

Ricinový olej - pro suchou pokožku, urychluje hojení jizev a bradavic

Známý olej s projímavými účinky je vhodný na pooperační jizvy, jako teplý obklad na bolavé klouby a svaly a také vyživuje řasy - každý večer po odlíčení očí naneste kapku oleje na oční víčko těsně k řasám. 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jake-rostlinne-oleje-pouzivat-v-peci-o-pokozku.html