Jak levně a neobvykle cestovat
Chtěli byste cestovat, ale nechcete utratit tolik peněz jako při klasických zájezdech? Nebaví vás pobytové zájezdy, protože se neradi jen válíte u moře? Nebaví vás poznávací zájezdy, protože chcete vidět víc než jen památky? Chcete poznat místa, kam se oči běžného turisty jen tak nepodívají? Chcete zažít dobrodružství a poznat jinou kulturu? Chcete si procvičit cizí jazyk anebo se naučit nový? Chcete mít kamarády v zahraničí a získat pracovní zkušenost? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, rozhodně byste si měli jako první krok přečíst tento článek. Všechno z toho lze totiž zrealizovat pouze jednou formou cestování – workcampem. Je to pobyt v zahraničí, kde vy jako dobrovolníci poskytnete svou pracovní sílu, zatímco vám bude poskytnuta odměna ve formě ubytování a stravy.
Krok 1
Práce je rozmanitá! Probíhá pouze ve všední dny (5 až 6 hodin) většinou v partě 5 až 20 dobrovolníků z celého světa (nejčastěji se tam objevují Španělé, Japonci, Korejci, Němci, Belgičani, Turci), ale na práci se podílejí i místní, takže si při ní můžete užít i pořádné legrace nebo zajímavých diskuzí. Práce může mít téměř jakoukoliv formu - od čistě fyzických prací (oprava kuchyně, krmení zvířat na farmě, sbírání jablek, čištění řeky), přes práce duševní (vedení dětí na mezinárodním táboře, malování, hraní divadla, fotografování, sociální práce v SOS vesničkách) až po práce velmi netradiční (výlety na kole za účelem propagace kola jako ekologického dopravního prostředku, výuka dětí ve škole, organizace festivalu). Záleží čistě na vás, co si vyberete. Práce mají záběr od ekologie, sociální práce přes vzdělávání, zemědělství až po public relations, marketing, management atd., vybrat si může opravdu každý.
Krok 2
Volný čas trávíte dohromady! Kromě práce trávíte s ostatními dobrovolníky i volný čas. Můžete si zorganizovat výlet do nejbližších měst, hrát večer různé hry nebo zapálit táborák, představovat v rámci krátkých prezentací své země, aby se všichni o všech kulturách dozvěděli něco zajímavého. Zkrátka možností je spousta.
Krok 3
Stanete se součástí skupiny! Důležité je si uvědomit, že jste členem skupiny a ne jednotlivec, což mimo jiné znamená, že musíte přistupovat na kompromisy, nebýt sobecký, pomáhat ostatním i mimo pracovní dobu a být přátelský. Zní to sice banálně, ale teprve tam zjistíte, jak je těžké se najednou podřizovat zájmům skupiny, když jsme zvyklí se sobecky rozhodovat pro to nejracionálnější a nejefektivnější řešení z hlediska našich přání a tužeb. Není to ale taková oběť, jak to vypadá, spíše máte možnost poznat sami sebe a být součástí celku má samozřejmě i řadu výhod.
Krok 4
Délku pobytu a místo si můžete vybrat! Workcampy mohou být krátkodobé (tj. na 2 až 3 týdny), střednědobé (tj. 1 až 3 měsíce) nebo dlouhodobé (tj. od 3 měsíců po 1 rok). Mohou se konat v jakékoliv zemi v Evropě i ve světě. Samozřejmě můžete jet pomáhat do Afriky, Ameriky nebo Asie. Háček spočívá v tom, že cestu si hradí dobrovolník sám, takže je třeba nejdříve přehodnotit vlastní finance. Doprava je do některých destinací opravdu drahá. V rámci Evropy je pro studenty nejlevnější možností autobus.
Krok 5
Pojištění si musíte sjednat sami! Kromě dopravy na místo a zpět si musí dobrovolník před odjezdem sjednat pojištění. Je vyžadováno dvojí: pojištění odpovědnosti za škodu (kdybyste při práci náhodou něco poničili) a léčebné výlohy.
Krok 6
Příspěvek dobrovolnické organizaci
Posledním finančním vstupem je příspěvek samotné dobrovolnické organizaci, která vám projekt v zahraničí zařídí a která vám zaručí všechny tyto dobrovolnické výhody. Záleží na samotné organizaci, jaký příspěvek má stanovený. Pokud se podílíte na vedení workcampu v České republice, máte dokonce jeden workcamp v zahraničí zcela zdarma. Jiné organizace mají poplatky trochu jiné, i když výše poplatku skor MBe často liší jen málo. Stačí se o tom informovat na internetu.
Krok 7
Proniknete do jiné kultury! Výhodou workcampu oproti normální dovolené je přiblížení se místním lidem, poznání kultury, tradičních jídel, chování, zvyků apod. Máte šanci proniknout přímo dovnitř kultury, která vás zajímá. Místní vás provedou městem a budou vám vyprávět zajímavosti z jejich okolí. Strava probíhá často formou tradičních jídel, a to buď tradiční jídlo hostující země, anebo tradiční jídla ze zemí dobrovolníků, kteří na workcamp přijeli. Máte možnost uvařit ovocné knedlíky nebo jiné české speciality a ukázat, co je to naše nej.
Dobrovolnickou prací pomůžete místním lidem s opravou školy, vyčištěním řeky nebo dětem zaručíte krásný tábor, ale každopádně si i vy sami odvezete neopakovatelný zážitek, zajímavou pracovní zkušenost, zlepšíte si cizí jazyk(y), získáte přátele v zahraničí a otevřete se světu.