Jak na vegetariánské a veganské silvestrovské pohoštění
Silvestrovské oslavy máme spojené s obloženými chlebíčky a jednohubkami, a tak pokud chceme zachovat tradici i když nejíme maso či živočišné produkty, stačí se inspirovat následujícími tipy. Na slavnostní stůl můžeme připravit chlebíčky i chuťovky k zobání bez šunky, vajec či sýra a přitom chutně a nápaditě. Zkusme variace na českou klasiku nebo si vyberme z chutí mezinárodní kuchyně.
Co je potřeba
Veka, bagety nebo rohlíky a ingredience dle následujících receptů
Krok 1
Pro vegetariány:
Chlebíčky: Obloženou veku pro vegetariány, kteří nejedí maso ani ryby, připravíme z oblíbené pomazánky, plátku kvalitního sýra, uvařeného vejce atd., a pro výraznější chuť můžeme přidat třeba sušená rajčata v oleji.
Jednohubky: Pečivo ozdobíme chutným sýrem, olivami, sušenými rajčaty, sterilovanou či čerstvou zeleninou, plátkem smaženého tempehu či uzeného tofu, vaječnou pomazánkou atd.
Caprese – mozzarela s rajčaty a bazalkou: Tuto oblíbenou italskou pochoutku můžeme napíchat na špejli tak, že dáme sladká cherry rajčátka, kuličku či plátek mozzarely, lístek čerstvé bazalky, posolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem extra virgin a zakápneme balsamikovým octem.
Bruschetta: Další italskou hvězdu, tedy vlastně topinku, připravíme tak, že opečeme plátky veky nebo bagety v troubě do křupava a poté potřeme česnekem a poklademe směsí nakrájených rajčat, bazalky, olivového oleje a soli. Posypeme parmazánem či doplníme olivami a podáváme.
Krok 2
Pro vegetariány i vegany:
Chlebíčky: Veku potřeme margarínem případně rostlinnou pomazánkou (zeleninová, luštěninová, z tofu) a ozdobíme dle chuti plátkem uzeného či smaženého tempehu, uzeného tofu, sušenými rajčaty, olivami, veganským sýrem (např. Veganlinie), a komu by chyběla chuť vajíček, může si chlebíček posypat tzv. černou solí, která obsahuje siřičité složky a je oblíbená pro svou vaječnou chuť a cenné minerály.
Guacamole – avokádová pomazánka: 3 zralá avokáda rozřízneme podélně napůl, vyjmeme pecku a vydlabeme dužinu. Tu ochutíme lžící citrónové šťávy, rozetřeným česnekem, malou na drobno nakrájenou cibulí, na kostičky nakrájeným rajčetem zbaveným pecek, mořskou solí a pepřem.
Hummus – cizrnová pomazánka: Rychlou cizrnovou pomazánku připravíme z cizrny v plechovce (k dostání např. v drogerii DM), kterou scedíme a rozmixujeme dohladka spolu s citrónovou šťávou, olivovým olejem extra virgin, mořskou solí, římským kmínem a tahini – sezamovou pastou. Dle potřeby přidáme tekutinu z konzervy. Necháme minimálně 3 hodiny odležet v lednici a servírujeme s olivovým olejem a kořením (mletou paprikou, koriandrem).
Tofu pomazánka: Tofu pomazánky jsou již běžně k dostání i v menších supermarketech, ale můžeme si ji i rychle připravit např. rozmixováním kostky uzeného tofu spolu s usmaženou cibulkou a trochou kvalitního oleje či vody.
Pomazánka z červené čočky: Recept na snadnou a vděčnou čočkovou pomazánku najdete tady: Jak vařit s červenou čočkou
Raw semínková pomazánka se sušenými rajčaty: Hrnek slunečnicových semínek namočíme přes noc nebo alespoň na 2 hodiny do vody, poté vodu slijeme a ještě vlhká semínka rozmixujeme s dvěma sušenými rajčaty, lžící oleje z rajčat nebo jiného lisovaného za studena (olivový, slunečnicový), česnekem, solí, pepřem a oblíbeným kořením (bazalka, oregano, provensálské). Je nečekaně dobrá!
Bruschetta: Topinku připravíme dle receptu výše a můžeme posypat lahodným "sýrem" z kešu oříšků, jehož recept naleznete zde: Jak na veganský sýr z kešu oříšků
Přeji Vám dobrou chuť a bujarou oslavu!
V supermarketech je k dostání spousta různých pomazánek, např. Zeleninová a Rajčatová s olivami v Albertu, Tofu pomazánka, Mexická či Francouzská v Bille, a samozřejmě spousty dalších v prodejnách zdravé výživy.