jaktak.cz

Jak si umýt vlasy bez šampónu | tipy a triky

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Známe to asi všichni – nemáme čas si umýt vlasy, došel nám šampón nebo jsme si jej zapomněli zabalit do kufru. Stále více lidí také hledá cesty, čím nahradit klasický šampón obsahující spoustu chemikálií způsobujících podráždění pokožky, očí, alergie apod. Většina šampónů obsahuje lauryl sulfát sodný (Sodium laureth sulfate, SLES), který vlasy příliš odmastí, a ty se pak paradoxně mastí více. Dnes vám nabídnu pár tipů na rychlou pomoc proti mastným vlasům, ale i možnosti pro dlouhodobé použití.

Krok 1

Rychlá záchrana – suchá metoda: kukuřičný nebo bramborový škrob – běžná součást našich spižíren nás zachrání od nejhoršího. Máte-li mastné kořínky vlasů, použijte škrob jako suchý šampón. Škrob totiž nasaje z vlasů mastnotu.

Postup je následující: suché vlasy rozčešte a pěšinku po pěšince "pocukrujte" trochou škrobu. Na celou hlavu vystačí asi lžička, dle hustoty vašich vlasů. Vlasy promněte a nechejte působit 3 až 5 minut. Poté si vlasy vytřete ručníkem, aby se škrob dostal pryč a vlasy pročesejte hřebenem. Tato varianta funguje nejlépe u světlovlasých lidí, bruneti mohou škrob smíchat s kakaovým práškem. Do škrobu můžete přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, vůně podpoří váš pocit čistoty.

Suchý šampón z drogerie – dnes je na trhu celá řada suchých šampónů od tradiční Amicy, která obsahuje speciálně upravený rýžový škrob, až po dražší suché šampóny ve spreji. Použití dle návodu na obalu.

Krok 2

Mokré metody Vaječný žloutek – žloutek používaly k péči o vlasy už naše babičky, především spolu s medem jako výživnou masku. Ale dá se použít i místo šampónu! Obsahuje totiž lecitin, který na sebe váže maz z vlasů.

Postup: na mokré vlasy naneste syrový žloutek, vlasy pořádně promněte a poté spláchněte vlažnou či studenou vodou. Příliš horká voda by žloutek "uvařila" a pracně by ste jej pak dostávali z vlasů.

Jedlá soda a jablečný ocet – tato metoda je vhodná pro dlouhodobé používání, jen je třeba přečkat asi 6 týdnů, než se pokožka hlavy stabilizuje a kdy vlasy vypadají jinak, než jak jsme zvyklí po umytí běžným šampónem. Jedlá soda je jemně zásaditá a vlasy šetrně umyje, jablečný ocet zde funguje jako kondicionér a díky jeho kyselosti pomáhá udržet optimální pH vlasové pokožky.

Postup: polévkovou lžíci jedlé sody smícháme s vlažnou vodou na kašičku a vmasírujeme do namočených vlasů od hlavy směrem dolů. Masírujeme asi 5 až 7 minut a poté důkladně opláchneme. Kávovou lžíci jablečného octa smícháme s 2 dcl vody, nalejeme do vhodné lahvičky (např. od šampónu) a polejeme si vlasy. Poté opláchneme vlažnou či studenou vodou.

Tuhé šampóny ve formě mýdla – výrobci přírodní kosmetiky nabízejí spoustu druhů tuhých šampónů, které obsahují různé byliny a výživné oleje, díky kterým není třeba používat kondicionér. Aplikují se tak, že si mokré vlasy potřeme mýdlem, napěníme, promasírujeme a opláchneme. Tato šampónová mýdla pokožku zbytečně nevysušují a vlasy jsou lesklé a hebké.

Olivové mýdlo – kvalitní olivové mýdlo je k dostání v prodejnách zdravé výživy, bylinářstvích a eko drogeriích. Nanáší se obdobně jako tuhé šampóny, jen méně pění. Vyzkoušela jsem mnoho způsobů mytí vlasů a toto je pro mě zatím nejlepší a také cenově výhodná varianta. Držím vám palce, ať si najdete také tu svou.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-umyt-vlasy-bez-samponu-tipy-triky.html