Jak se vyznat v těstovinách | rady
Jak se vyznat v těstovinách | rady. Těstoviny jsou v kuchyni oblíbenou a hojně používanou surovinou. Jsou lehce stravitelné, dodají energii a při správném způsobu přípravy, tzn. nerozvařené, mají nízký glykemický index. Jsou vyráběny z pšenice, vajec a vody. Mohou být vaječné i bezvaječné, plněné i neplněné. Těstoviny se nemusejí vzdát ani nemocní celiakií, v prodeji jsou těstoviny z pohanky, kukuřice nebo rýže. Setkat se můžete i s barevnými či ochucenými těstovinami. Těstoviny se musejí vařit ve větším množství vody. Na 100 g suchých těstovin patří 1 l vody. Vodu před dosažením bodu varu osolíme, nebojme se, těstoviny přijmou soli tak akorát. Říká se, že voda má být slaná jako moře. Přidáme lžíci oleje, aby se těstoviny nelepily a během varu je několikrát promícháme. Hotové těstoviny se neproplachují, počítejte tedy s tím, že ještě dojdou a přizpůsobte tomu dobu varu. Představuji vám malý zlomek těstovin z nepřeberného množství druhů.
Krok 1
Špagety
Špagety jsou italským národním pokrmem. Jsou to dlouhé, hladké, plné těstoviny o průměru 2 mm. Podávají se jako hlavní jídlo s malým množstvím omáčky, jen na obalení špaget. Zkuste jednoduchý recept. Uvařte špagety a promíchejte s omáčkou z rajčat. Na olivovém oleji osmahněte stroužek česneku pokrájený na plátky. Po zrůžovění přidejte plechovku rajčat a lžičku cukru na sražení kyselosti. Můžete přidat feferonku. Po odpaření vody vznikne hustá omáčka, osolte, přidejte pokrájenou bazalku a promíchejte s těstovinami.
Krok 2
Fleky
Fleky jsou těstoviny ve tvaru čtverečků. Jsou buď rovné nebo se zvlněnými okraji. Hodí se zejména na zapékání a lze z nich připravit slané i sladké pokrmy. Fleky se před zapékáním musejí uvařit ve vodě. Zkuste si fleky zapéct s předem namočenými sušenými houbami, podušenými na česneku a zalitými rozšlehaným vejcem.
Krok 3
Penne
Penne (česky brka) jsou duté, rýhované a šikmo seříznuté trubičky. Jméno dostaly podle toho, že svým tvarem připomínají seříznutý brk. Tyto těstoviny se hodí k rajčatovým omáčkám, k zapékání, do těstovinových salátů, nebo jen s pestem. Výborné jsou zapečené s mletým masem.
Krok 4
Fusilli
Fusilli neboli vrtule mají tvar vývrtky. V jejich drážkách se dobře drží omáčka, jsou proto vhodné jako příloha k omáčkám. Jsou výborné i k přípravě těstovinových salátů, dresink je dobře obalí a salát se dobře dochucuje.
Krok 5
Gnocchi
Toto je název pro přílohu z bramborového těsta. Tyto těstoviny mají podobný tvar a odtud pramení jejich název. Těstovina je podobná lastuře, dobře se s ní nabírá omáčka, proto ji používáme jako přílohu k řidším omáčkám. Recept: cibulku pokrájíme a dosklovita osmažíme, přidáme 200 g mletého masa a při vysoké teplotě rychle osmahneme. Podlijeme 125 ml bílého vína a když se odpaří, přidáme konzervu rajčat, sůl, podlijeme vodou a dusíme doměkka. Promícháme s uvařenými gnocchi, rozdělíme na talíře a posypeme strouhaným parmazánem.
Krok 6
Spirálky
Spirálky jsou tvarem podobné vrtulím, ale jsou štíhlejší a delší. Používají se stejně jako ony do salátů nebo jako příloha. Zkuste uvařené těstoviny promíchat s tuňákem, pokrájeným pórkem, solí, pepřem, rajčaty, bazalkou a olivovým olejem.
Krok 7
Barevné těstoviny
Barevné těstoviny se barví špenátem, mrkví, kurkumou, červenou řepou. V prodeji jsou i ochucené houbami, bylinkami. Tyto těstoviny se hodí na saláty nebo podávání s pestem.
Krok 8
Farfalle
Farfalle, motýlci nebo mašličky se hodí k omáčkám, které obsahují malé až střední kusy masa nebo zeleniny. Hodí se jako zavářka do vývaru.
Krok 9
Kolínka
Kolínka jsou na povrchu rýhovaná, dutá a tvarem připomínají oblouk. Jsou to klasické přílohové těstoviny k omáčkám. Vyrábějí se v několika velikostech.