Jak navázat nový vztah po rozvodu
I když se může jevit, že nový vztah je tím nejlepším řešením mnohdy nepříjemné samoty po rozvodu, není to automaticky pravda. Tyto vztahy nemívají vysokou životnost a bývají ještě zatížené vztahem starým. To samozřejmě neznamená, že je nutné se veškerým případným známostem vyhýbat, ale neubližujte dalším lidem, jen kvůli tomu, že se Vám nepodařilo manželství. Hned po rozvodu následující komplikovaný vztah, ve kterém má každý jiné představy, ublíží nakonec i Vám.
Krok 1
Emocím se nebraňte, ale hlídejte je. Pokud cítíte z minulého vztahu stále smutek či vztek a hořkost, těmto citům se zbytečně nebraňte. Je úplně normální být nějaký čas po rozvodu prostě smutní. To však neznamená, že je správné podléhat depresím. Naopak nezůstávejte sami a hledejte radost ve společnosti. Pokud po určitém čase emoce neodezní a mají podobu zhoršujících se pocitů sklíčenosti apod., je na místě vyhledat odbornou pomoc. Jako je běžné období smutku po rozvodu, tak není běžná dlouhodobá deprese, která se nezlepšuje.
Krok 2
Užívejte si svobodu. Situace bez stálého partnera nemá jen stinné stránky. Bavte se s přáteli, pěstujte své koníčky a užívejte si toho, že se nemusíte ohlížet na přání eventuelního partnera. Existuje určitě spousta věcí, které si užijete sami, a ve kterých by případný partner spíš překážel. Nemusíte přece nikomu nic vysvětlovat a jen si užívat života.
Krok 3
Rozmyslete si, co od nového vztahu očekáváte. Měli byste si předem ujasnit, jaké jsou Vaše očekávání od nového vztahu. Jste už o (minimálně) jedno manželství moudřejší a zkušenější, dokážete tedy lépe než dříve zformulovat věci, na kterých Vám v dlouhodobém partnerství záleží nejvíc. Pokud máte děti, zvažte, jaký si představujete vztah Vaše případného budoucí/ho partnera/ky k nim. Chcete další/ho otce/matku, kamaráda, nebo chcete vztah udržet mimo děti?
Krok 4
Poučte se z chyb. Při hledání nového vztahu máte jedinečnou příležitost zúročit zkušenosti získané neúspěšným manželstvím. Víte dobře, co Vám vadí. Všímejte si dobře, jestli od začátku neopakujete stejné chyby, které vedly k rozpadu vašeho předchozího vztahu. Stejně tak buďte pozorní, jestli nejste přitahováni lidmi se stejnými vlastnostmi, které Vám po čase ve vztahu nejvíce vadily.
Krok 5
Neházejte flintu do žita. Pokud nevidíte nikde vhodného/ou partnera/ku, dívejte se lépe. V dnešní době plné rozvodů je lidí v podobné situaci jako Vy určitě velké množství. Proto nemějte zbytečné obavy, že už si nikoho nenajdete. Také se nestyďte podat si eventuelně inzerát. Není na tom nic špatného. Ve velmi mladém věku jsou přirozenými prostory, kde se lidé seznamují, školy a prostředí okolo nich, kde se stále potkávají noví často nezadaní lidé. Je úplně normální, pokud Vám již není dvacet, a máte dlouhodobé známé žijící v manželství a stálou práci, že nenacházíte vhodné nové potencionální partnery/ky. To však neznamená, že neexistují, jen je musíte oslovit.
Krok 6
Nezatahujte do nového vztahu ten starý. V případě nového vážného vztahu se vyvarujte zatěžování nové/ho partnera/ky svým bývalým vztahem. Není žádný důvod se stydět za to, že jste rozvedení, o tom s klidem a otevřeně mluvte. Avšak nemluvte pořád jen o bývalém vztahu, ať už se jedná o jeho neustálé kritizování nebo vychvalování. Časem se k tomu stejně dostanete, ale ze začátku nových vztahů to skutečně není dobré téma k rozhovoru.
Krok 7
Myslete na děti. Předem si ujasněte, kdy chcete informovat svůj nový objev o tom, že máte děti. Nemusí to být hned na první, druhé schůzce, ale déle to tajit nemá žádnou cenu. Upřímnost je určitě vhodnější už kvůli tomu, aby nedošlo ke vzájemnému zklamání. Stejně jako svého/svoji partnera/ku o dětech budete muset informovat i děti o něm/ní. (viz. Jak seznámit nového partnera/ku a děti)