jaktak.cz

Jak poznat nejchutnější holubinky | atlas hub

Složitost: Lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 5 až 10 minut

Holubinky jsou mezi houbaři oblíbené pro svoji vynikající chuť a rozmanitost druhů. Mezi holubinkami také není žádná smrtelně jedovatá. Navíc, každý, kdo se naučí poznat holubinku, si její jedlost či nejedlost může vyzkoušet hned na místě. Stačí ochutnat malý kousek houby, chutná-li příjemně, je jedlý. Jeli palčivý, štiplavý či hořký, houbu necháme na místě. Ochutnávaný kousek vyplivujeme. Dalším rozpoznávacím znakem je struktura třeně, která připomíná jablko. Nožíkem vyrýpneme malý kousek, je-li to holubinka, má hladké okraje. Ostatní houby se vláknitě třepí. Z mnoha druhů holubinek našich lesů si v článku popíšeme čtyři z nich.

Co je potřeba

  • volný čas
  • příznivé počasí
  • dobrá nálada

Krok 1

Holubinka bukovka

Roste v listnatých lesích pod duby, habry a buky v období od června do října. Klobouk je barevně variabilní, houba se často plete s rovněž jedlou holubinkou mandlovou. Barva přechází od světlehnědé do olivové, uprostřed bývá tmavší, někdy nafialovělý. Lupeny jsou zpočátku bílé, později nažloutlé a ve stáří mají narezlé ostří. Třeň se směrem k bázi zužuje, je plný, bílý, ve spodní části může být rezavě hnědý. Okousaná místa od zvěře nebo hmyzu se barví dohněda. Výborná houba vhodná ke všem úpravám, kromě sušení.

Krok 2

Holubinka namodralá

Holubinka namodralá je velice běžný a vyhledávaný druh. Roste od června do října, dává přednost kyselým půdám. Najdeme ji především v listnatých lesích. Barva klobouku je proměnlivá. Může být v různých odstínech modravý, modrofialový, olivově zelený. Pokožka klobouku se dá velmi těžko sloupnout. Lupeny jsou pružné, na omak jakoby mastné, uvádí se špekové. Po doteku se nevylamují. Třeň je robustní, bělavý, pevný a válcovitý. Uvádí se, že tato holubinka je nejchutnější ze všech holubinek. Často červiví.

Krok 3

Holubinka nazelenalá

Tato holubinka je velmi oblíbená masitá houba, kterou se snadno naučí znát i začátečník. Roste od června do října v listnatých lesích. Není křehká jako ostatní holubinky, poměrně dobře zvládá přepravu. Klobouk je šedozelený nebo světle zelený s prohloubeným středem. Pokožka klobouku je charakteristicky rozpraskaná do větších či menších políček a nejde ji sloupnout. Lupeny jsou husté, bílé, později krémové. Třeň je bílý, tuhý, válcovitý a plný. Na poškozených místech se objevuje rezavá barva. Houba se hodí ke všem úpravám, nevhodná je k sušení.

Krok 4

Holubinka trávozelená

Tato houba roste ve vlhčích lesích především pod břízou. Hlavním obdobím růstu je červen až říjen. Klobouk je lesklý, zelený na středu tmavší. Lupeny mají krémový nádech. Třeň se nahoru zužuje, je bílý, na bázi často s rezavými skvrnami. Tato holubinka po ochutnání zasyrova chutná palčivě, ale vařením se palčivost ztrácí. Nedostatečně tepelně upravená může způsobovat žaludeční potíže.

Zkuste hlavičky holubinek grilovat nebo přidat do špízů na jehlu.

  • Ochutnávací zkoušku provádíme jen tehdy, jsme-li si jistí, že houba je skutečně holubinka!
  • Vždy sbíráme jen ty druhy hub, které bezpečně známe!

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-nejchutnejsi-holubinky-atlas-hub.html