Jak poznat chutné dřevokazné houby | atlas hub
Mezi houbami rostoucími na stromech nebo jejich pařezech jsou i druhy chutné a velmi dobře využitelné v kuchyni. Pojďme si představit nejznámější dřevokazné houby, které můžeme v kuchyni využít a připravit si z nich chutný pokrm.
Co je potřeba
- volný čas
- příznivé počasí
- dobrá nálada
Krok 1
Václavka obecná
Václavka roste výlučně na živém nebo odumřelém dřevě. Období růstu je od září do listopadu. Roste v bohatých trsech z pařezů a kořenů zejména jehličnanů. Klobouk je hnědavý, v mládí pokrytý vločkatými šupinkami - vypadá jako pokmínovaný. Ve stáří se šupinky ztrácejí. Lupeny jsou bělavé, stářím žloutnou až hnědnou. Třeň je plný, válcovitý se zbytky plachetky, která zakrývala lupeny u mladých plodnic. Václavka je za syrova mírně jedovatá. Vždy ji důkladně tepelně upravíme a vodu, v níž se vařila, vylijeme. Sbírají se jen mladé kloboučky, jsou vynikající naložené s paprikami.
Krok 2
Bolcovitka ucho Jidášovo
Oblíbená houba čínské kuchyně roste celoročně na dřevě černého bezu. Odtud pochází také název - na černém bezu se oběsil Jidáš Iškariotský a plodnice tvarem i konzistencí skutečně připomínají ucho. Houba má různé odstíny hnědé barvy. Zvnějšku je jemně sametová, uvnitř hladká, lesklá, žilkovaná. V kuchyni se používá do pokrmů čínské kuchyně a k sušení. Sušené plodnice před úpravou namočíme na 2 hodiny do vody a nejméně 20 minut povaříme. Vodu nevyléváme, ale osladíme a pijeme jako čaj. Obsahuje mnoho prospěšných látek. Bolcovitka se používá v lidovém léčitelství k léčení zažívacích potíží, vysokého tlaku aj.
Krok 3
Penízovka sametonohá
Penízovka, lidově vánoční houba, roste od října do dubna. Přestává růst při mrazech pod -10 °C, po ústupu mrazů pokračuje v růstu v nezměněné kvalitě. Houba má žlutý klobouk ve všech stupních vývoje vždy zploštělý až lehce vyklenutý, za vlhka slizký. Řídké lupeny jsou v mládí bílé, později okrové. Třeň je plný, tuhý, na bázi sametově tmavěhnědý. Penízovka roste vždy na dřevě listnatých stromů na okrajích lesů, podél vodních toků i v parcích. Ke kuchyňské úpravě se sbírají jen kloboučky. Výborná je z nich polévka.
Krok 4
Sírovec žlutooranžový
Krásná, nezaměnitelná houba, která svítí na dálku svojí barvou. Roste na živých stromech a vytváří velké žluté plodnice. Ty jsou ploché, vějířovitě rozložené, střechovitě nad sebou. Houba je zářivě žlutá nebo žlutooranžová, ve stáří špinavě bílá. Ústí rourek jsou sírově žlutá a v mládí vylučují vodní kapky. Hlavním obdobím růstu je květen až do listopadu. Sírovec roste v listnatých lesích, parcích, zahradách i v ovocných stromořadích podél cest. Ke kuchyňské úpravě se používají pouze mladé plodnice, jimiž lehce projede nůž. Houba se před zpracováním nechává nakrájená na plátky vylouhovat ve vodě, aby se zbavila nakyslé chuti. Chutný je sírovec upravený s kari omáčkou.
Krok 5
Hlíva ústřičná
V přírodě tato houba roste od října do března. Pěstuje se i uměle. Má masitý hladký klobouk škeblovitého tvaru. Barva klobouku je proměnlivá od šedé, hnědé až po tmavě šedomodrou. Lupeny jsou měkké, krémově zbarvené. Třeň je krátký, často chybí. Plodnice vyrůstají v hustě nahloučených trsech nad sebou. Hlívu najdeme na pařezech a kmenech listnáčů i mimo les. Je to vynikající houba na omáčky i nakládání do nálevu. Své uplatnění našla i v lékařství. Vyrábějí se z ní přípravky posilující imunitu. Můžete si vyzkoušet tento prášek vyrobit i doma. Houbu nasušte, rozemelte na jemný prášek a naplňte jím želatinové kapsle koupené v lékárně. Užívá se 3x denně polovina kávové lžičky prášku.
Krok 6
Kotrč kadeřavý
Kotrč je parazitem na kořenech borovic. Po vykácení stromů je možné ještě několik let nacházet plodnice na pařezech. Kotrč svým vzhledem připomíná mořskou houbu. Má velké, masité, kulovité plodnice složené z mnoha větviček, vyrůstajících z bělavého třeně. Ten nebývá na první pohled patrný, je vnořen do země. Kotrč roste v lesích od července do října. Nelze ho zaměnit za žádnou jedovatou houbu. Houba je chutná a vhodná pro všechny druhy konzervace, včetně sušení. Výborný je na přípravu falešné dršťkové polévky.
Sírovec i hlíva se dají obalit v trojobalu a usmažit. Chutí jsou velmi podobné kuřecímu řízku.
- Sbíráme jen houby, které dobře známe!
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.