Jak se projevují nejčastější otravy z hub | atlas hub
Každoročně nás média informují o případech otrav houbami. Tyto otravy jsou naprosto zbytečné, neboť osvěta kolem houbaření je dostatečná. Na trhu existuje množství obrazových publikací o houbách. Je důležité dodržovat zásadu, co dokonale neznám, nesbírám! Nutno podotknout, že otravu mohou způsobit i původně jedlé druhy, které jsou buď staré, přemrzlé nebo například zapařené (zapaří se v igelitových sáčcích nebo taškách). Houby jsou těžce stravitelné, takže takový žlučníkový záchvat po požití hub se také svými příznaky podobá otravě (vlastní bolestná zkušenost). Nejznámější druhy otrav z jedovatých hub popisujeme v následujícím článku.
Krok 1
Otravy faloidní (Muchomůrka zelená) Muchomůrka zelená je naše nejjedovatější houba. Jed obsažený v padesátigramové plodnici je smrtelnou dávkou pro člověka vážícího 70 kg. Otrava po požití se projevuje za 6 až10 hodin, vyjímečně i déle. Postižený zvrací a trpí úpornými průjmy. Asi po dvou dnech se nemocnému uleví, ale zůstává malátný a rozvíjí se u něj žloutenka z poškození jater. Zpravidla 5. den umírá na selhání jater a ledvin. Při včasném převozu do nemocnice a zahájení léčby je možné uzdravení. Otravy stejnou látkou jako muchomůrka zelená způsobuje závojenka olovová, pavučinec plyšový, muchomůrka jarní nebo muchomůrka jízlivá. Naučme se tyto houby a jejich znaky dobře znát. V každém atlase hub jsou tyto houby velmi dobře popsány.
Krok 2
Otravy muskarinové Půvabným a nejznámějším zástupcem hub, způsobujícím tuto otravu je krásná, les zdobící muchomůrka červená. Dalšími druhy jsou např. některé druhy strmělek nebo vláknice začervenalá. Muskarinová otrava se projevuje brzy po požití hub. Nemocný se dusí, má poruchy vidění, nápadně se potí a sliní. Dalšími příznaky jsou bolest břicha, průjem, zpomalený tep. Postiženého s podezřením na otravu převezeme do nemocnice.
Krok 3
Otravy psychotropní Otravy způsobuje například muchomůrka tygrovaná, lysohlávka česká, muchomůrka červená. Houby s těmito účinky se poslední dobou zneužívají určitými skupinami osob a také houbařů právě kvůli jejich halucinogenním účinkům ( nevíce lysohlávka česká). Otrava se projevuje asi za 2 hodiny a připomíná silnou opilost. Uzdravení bývá poměrně rychlé a většinou bez následků.
Krok 4
Otravy termolabilními látkami Otrávíte se látkami obsaženými v některých druzích hub. Nejběžnější jsou otravy žampionem zápašným, nebo nedostatečně tepelně upraveným, jinak jedlým hřibem kovářem nebo václavkami. Dostatečně dlouhá tepelná úprava, nejméně 20 minut, tyto látky zničí a houby se mohou konzumovat.
Krok 5
Otravy způsobuje více druhů hub, uvedené jsou nejběžnější. Tento článek nechce vyvolávat zbytečný strach, uvědomte si, že jedovatých druhů je jen zlomek proti rozmanitosti a množství hub jedlých. Alfou a omegou je důkladná znalost sbíraných hub.
Krok 6
První pomoc při otravě Při podezření na otravu houbami je důležité odstranění zbytků hub ze žaludku. Snažíme se proto vyvolat zvracení. Podáváme velké množství tekutin (voda, minerálka) a postiženého ihned dopravíme k lékaři. V žádném případě nepodáváme alkohol! K lékaři vezmeme i zbytky hub nebo houbového jídla. Druh houby se dá zjistit i z výtrusů, ze zvratků nebo stolice.
Houby se učíme znát vždy podle několika publikací. Ve větším městech fungují také myko poradny, kde vám nalezenou přinesenou houbu určí mykolog.
Není pravidlo, že červivá houba nebo plodnice okousaná od zvěře je jedlá!