jaktak.cz

Jak se správně oholit – mokré holení

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Mokré holení není doménou jen mužů a hladce oholených tváří. Kapitolou samo o sobě je i holení intimních partií – ženského i mužského přirození. Víte, které ženy by se neměly holit žiletkou, proč nepoužívat jednorázové holítko víckrát, zda se správně holit po směru nebo proti směru růstu vousů nebo chlupů a proč správná hydratace pokožky přispěje k lepšímu výsledku? Tento návod na mokré holení krok za krokem v 10 krocích vysvětluje jak na to.

Krok 1

Kdy holit? Pokožka je nejcitlivější v ranních hodinách, proto se holíme večer. Pokožka dostane i čas se přes noc zregenerovat. Důvodem navíc je, že slunce na čerstvě oholené kůži způsobuje skvrny. Rozvrhněte si čas tak, aby na holení byl klid a dostatek času, protože holení v rychlosti zpravidla končí pořezáním.

Krok 2

Žiletkou, břitvou nebo jednorázovým holítkem? Mokré holení „po staru“ nevymřelo ani v době jednorázových holítek – holení vousů za pomoci holicího mýdla, kvalitní štětky na holení a dokonale ostré břitvy má svá odůvodnění: je to tradiční způsob holení, rituál a při správném postupu i metoda s nejlepším výsledkem při snaze dosáhnout dokonale hladkých tváří. I to jeden z důvodů, proč pánská holičství budou mužům stále nabízet klasiku. Depilace a epilace jsou důvěrně známé pojmy, které se praktikují napříč generacemi žen. Skrývá se za nimi snaha zbavit se chloupků na obličeji, nohách či rukou zejména kvůli estetice. Zvláštní kapitolu tvoří holení intimních partií. Díky holení dámského pohlaví se hygiena v klíně sice zjednoduší, podle gynekologů ale nemá kromě estetiky opodstatnění. Nejúčinnější je i pro ženy mokré holení pomocí žiletky. Podle lékařů ale není vhodné u žen, které trpí na výskyt genitálních bradavic, HPV infekci, protože způsobuje rozsev infekce. Při holení vagíny je stejně jako při holení pánského přirození dobré dodržovat jistá pravidla, která pomohou kůži genitálií udržet jemnou a zdravou.

Krok 3

Před holením žiletkami je vhodné pokožku dostatečně hydratovat. Umyjte si tváře nebo oblast, kterou chcete oholit. Mytí odstraňuje přebytečnou mastnotu a odumřelé kožní buňky. Zároveň snižuje množství bakterií na kůži, které mohou způsobit infekci. Mytí vousy a chlupy hydratuje a změkčuje je pro snazší holení. Použijte teplou vodu. Jednak zjemňuje folikuly, a jednak otevírá póry. Nejlépe pokud se budete holit po sprchování nebo koupeli. Holení po sprše umožní vousům nebo chloupkům absorpovat vodu. Ukázka holení břitvou v pánském holičství Thomas Barber:

Krok 4

Naneste na vousy nebo chloupky holicí pěnu, krém nebo gel. Přípravky na holení slouží k hydrataci pokožky, zjemnění vousů i jako mazivo, které usnadní klouzání čepele břitvy nebo žiletky po pokožce. Pokud máte citlivější pokožku, sáhněte po přípravcích určených speciálně pro tento typ pleti, zpravidla jsou označované jako „Sensitive“ [citlivý]. Použijete-li štětku na holení, opláchněte štětiny vlažnou vodou a krouživými pohyby po mýdle vytvořte hustou pěnu, kterou nanesete na tváře.

Krok 5

Holte se správným směrem. Který to ale je? Holení tahy břitu proti směru růstu vousů nebo chlupů zaručí lepší výsledek – pokožka je hladká. Stojí ale za podrážděním kůže a řeznými rankami, které mohou způsobit u citlivějších typů vyrážku v podobě červených pupínků. Holení po směru růstu sice nezaručí takovou hladkost, ale je bezpečnější. „Boční výpad“, tedy holení se také zboku, ze strany na stranu, výsledek holení po směru růstu vousů nebo ochlupení vylepší.

Krok 6

Udržujte žiletku čistou i během holení. Buď si napusťte umyvadlo teplou vodou, nebo použijte tekoucí, abyste se oplachováním pravidelně zbavovali vousů nebo chlupů z čepele.

Krok 7

Pokožku během holení rukou natahujte, prospívá to k tomu, abyste se dostali do každého záhybu. Pokud se holíte v podpaží, zvedněte ruku co nejvýše, aby se kůže natáhla. Odolejte nutkání uplatňovat tlak. Břitvou netlačte, je-li to nutné, pak není dostatečně ostrá. Jak si holit nohy - návod pro ženy [v anglickém jazyce]:

Krok 8

Opláchněte obličej nebo partii, kterou jste si holili, nejprve vlažnou vodou. Mytí pomůže odstranit zbytky holicího krému i odumřelé kůže nahromaděné během holení. Poté použijte vodu studenou. Sníží krvácivost zúžením krevních cév, pokožku uklidní a osvěží.

Krok 9

Následuje osušení a hydratace. Ať už jste si oholil tváře, nebo jste oholila intimní partie, neotírejte se ručníkem. Pohyby ručníkem způsobují čerstvě oholené pokožce podráždění. Pokud nemáte po holení drobná krvácející poranění, ručník můžete k pokožce přikládat k osušení, ale netřít. Pokožku ošetřete hydratačním krémem, použijte balzámy po holení. Voda po holení slouží jako chladivo, je tedy určená pro zchlazení pokožky na tvářích. Po holení intimních partií nebo v podpaží nepoužívejte deodoranty, antiperspiranty nebo parfémy hned po holení. Více k tématu jak se starat o pokožku po holení najdete ve stručném návodu.

Krok 10

Nakonec údržba. Péče o holicí strojek nebo břitvu vyžaduje jen dvě věci – odstranění nečistot, zbytků holicí pěny, vousů nebo chlupů pod tekoucí vodou a osušení od vody v ručníku.
  • Holítka jsou určená pro jedno, maximálně dvě holení. Používáte-li holítko, použijte vždy nové, čisté a ostré. Už jednou použitým jednorázovým holítkem nedosáhnete tak hladkého a bezpečného oholení. Při holení intimních partií použité holítko neprospívá – i nerezové čepele do jisté míry při styku s vodou oxidují a tupou žiletkou hrozí větší riziko poranění než ostrou.
  • Vousy nebo ochlupení větší délky před holením ostříhejte. Partie se vám bude lépe holit, holicí strojek se nebude zanášet.

Důležitou otázkou také je, jak často se holit. Dejte pozor, aby vaše holení nebylo příliš časté. Čím častěji se holíte, tím horší to je pro vaši pokožku. Navíc pro správné oholení by také měla být správná délka ochlupení.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-spravne-oholit-mokre-holeni.html