Krok 1
Na pěstování je zimostráz čili buksus (buxus) nenáročný. Nejlépe roste na vápenitých, hlinitých půdách. Pokud jej budete pěstovat v písčité půdě, je dobré pravidelně zapracovávat vyzrálý zahradní kompost. Půda by měla být dostatečně propustná a vlhká, nikoli však přemokřená.
Krok 2
Na stanovišti zimostrázům příliš nezáleží. Snášejí dobře stín, takže se jim dobře daří pod vzrostlými stromy. Hůře snášejí stanoviště na plném slunci, například u jižních stěn domů nebo zdí, což vede často k popálení a žloutnutí listů.
Krok 3
Buksus je vytrvalou rostlinou, která se dobře hodí do živých plotů, nízkých plůtků, nebo jako obruba záhonů či chodníků a cest. Nejčastěji se buksusy pěstují jako solitéry v zahradách a parcích, jelikož se mohou různě tvarovat. Jakékoliv i radikální řezy dobře snášejí. Optimální dobou pro tvarování a řezání buksusů je léto.
Krok 4
Zimostráz je velice vděčnou a nenáročnou rostlinou. Snáší dobře i drsnější podmínky, dokonce i znečištěné ovzduší, jediné, co mu škodí, je psí moč.
Krok 5
Vysazování či přesazování buksusů se provádí v předjaří vždy s celým kořenovým balem a po výsadbě je třeba rostlinu pravidelně a vydatně zalévat.
Krok 6
Budete-li si chtít buksus množit, pak je nejčastější metodou řízkování nebo křížení. Pěstební substrát by měl být směsí drnovky, listovky, kompostu a písku, vše v poměru zhruba 2:1:1:1.
Krok 7
Pro přezimování buksusů pěstovaných v nádobách je třeba vybrat chráněné místo v záhonu, kam nádobu zahrabeme hluboko do hlíny, nebo nádobu přemístíme do chladné světlé místnosti.
Krok 8
V květnu a červnu prospěje buksusu opakovaný postřik proti škůdcům, kteří tyto okrasné dřeviny často napadají a způsobují deformování listů. Zdeformované části potřeba ihned sestřihat a spálit.