jaktak.cz

Jak ošetřit drobná poranění | tipy

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak ošetřit drobná poranění | tipy. S drobnými poraněními se setkáváme každý den a to jak v domácnosti, práci, tak i ve sportu nebo i při jiných aktivitách. Dokonce i drobná poranění je třeba ošetřit, jinak může dojít k jejich zhoršení nebo i k infekci. Většinu známých poranění máme zažitých, společně se způsoby ošetření. Jak ošetříme drobná poranění?

Krok 1

1. Pořezání

Jeden z nejčastějších úrazů, který se stává nejobvykleji v kuchyni. Po drobném říznutí vždy nejdříve ránu vydezinfikujte a následně přelepte náplastí. Při hlubším říznutí pět použijte dezinfekci, ránu zalepte silnější náplastí a omotejte kouskem obvazu. Na ránu chvíli tlačte, aby se do ní nedostala další krev. Jakékoliv silnější pořezání s žilním krvácením pevně stáhněte obvazem a vyhledejte lékařskou pomoc, aby vám kůži sešili.

2. Odřeniny

Nejčastější důsledek pádů při sportu. Odřeniny vždy opláchněte od všech nečistot, polijte je dezinfekcí a přelepte náplastí. Větší odřeniny, na které náplast nestačí, tak pouze vyčistěte, vydezinfikujte a nechte je volně dýchat.

3. Boule a modřiny

Nejúčinnějším řešením je přiložení ledového obkladu, aby se v postiženém místě nehromadila krev a boule, nebo modřina, se nezvětšovala.

4. Útok hmyzu

Po útoku nebezpečného hmyzu, do kterého spadají vosy, sršně, muchničky a čmeláci, je potřeba postižené místo natřít octem nebo mastí určenou na pobodání hmyzem. Pokud místo oteče, tak vytvořte zábal z octu s cibule, který následně překryjte igelitem. Pokud jste alergici, tak užijte dithiaden, a pokud by nastaly zdravotní komplikace, tak vyhledejte lékaře.

5. Namožený sval

Nepříjemné poranění, které je způsobeno obvykle intenzivním pohybem pod dlouhé neaktivitě. V takovém případě si dopřejte klidový režim a postižené místo masírujte. Pokud je místo velmi nebo dokonce extrémně citlivé, tak může jít o natržený sval nebo vaz. V takovém případě vyhledejte lékaře.

6. Tříska

Třísku vždy vyjměte tak, že ji uchopíte pinzetou a vytáhnete. Pokud by tříska nešla vytáhnout, tak si můžete pomoci vydezinfikovanými nůžtičkami a kůži nastřihnout. Po vyndání třísky místo vydezinfikujte.

7. Puchýř

Jestliže se vám kdekoliv na těle objeví puchýř, tak ho nikdy nepropichujte a dejte pozor, aby nedošlo k jeho prasknutí. Pokud se tak stane, tak místo vydezinfikujte a přelepte náplastí.

8. Nečistota v oku

Nepříjemné poranění, do oka si nikdy nesahejte holýma rukama. Pokud nejde nečistota vyjmout a ni kosmetickou tyčinkou, tak se pokuste nečistotu vyplavit pomocí očních kapek.

9. Stínka

Vznikne vám obvykle po skřípnutí nehtu do dveří nebo po úderu. Obvykle počkejte dokud nehet neodroste nebo dokud celý neodumře, pak ho pouze odloupněte a místo zalepte náplastí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-osetrit-drobna-poraneni-tipy.html