jaktak.cz

Jak postupovat při dopravní kontrole | rady

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak postupovat při dopravní kontrole | rady. Dopravní kontroly jsou velmi nepříjemné situace, u kterých je nezbytné se řídit přímými pokyny policisty. Při neopatrném chování se můžete snadno dostat ještě do větších problémů, a to i tehdy, pokud jste se žádného dopravního přestupku ani chyby nedopustili. Je třeba se řídit jednoduchými kroky, při jejichž splnění by nám nemělo nikdy nic hrozit. Jak tedy postupovat při standardní dopravní kontrole?

Krok 1

Jako první vždy dojde k signálu, abychom zastavili vozidlo a jeli ke krajnici. Tento signál může dát policista, který stojí v protisměru na vozovce, ale i policejní vozidlo. Policista na silnici nám vždy ukáže signál k zastavení, policejní vozidlo nás může buď předjet nebo zůstat za námi a signál nám dá výstražným světlem “STOP“. Následně musíme vždy zapnout blinkr a pomalu zastavit u krajnice.

Krok 2

Z vozu nikdy nevystupujte. Pouze vypněte motor, stáhněte okénko a čekejte na výzvu policisty k dalším pokynům. Přichystejte si potřebné doklady, tedy řidičský průkaz, technický a občanský průkaz, doklad o povinném pojištění a případně také osvědčení o profesní způsobilosti. Pokud jste starší 60 let, je potřeba i doklad o zdravotní způsobilosti. Následně se řiďte pouze pokynů policisty.

Krok 3

Policista by vám měl sdělit, jakého přestupku jste se dopustili, pokud jste se nějakého dopustili. Pokud je názor policisty takový, že jste se dopustili přestupku, za který byste měli dostat pokutu, máte tři možnosti: pokusit se smlouvat, požádat o správní řízení nebo pokutu uhradit.

Krok 4

Smlouvání je u pokut nepřípustné, ovšem v praxi lze dosáhnout toho, že se pokuta změní v pokárání nebo v menší pokutu. Takto čiňte pouze v případě, pokud víte, že jste se přestupku dopustili a také tehdy, pokud je policista milý a v dobré náladě. Za jiných okolností by si to mohl špatně vysvětlit.

Krok 5

Pokud vám chce policista uložit pokutu za přestupek, u kterého máte pochybnosti, zda-li se opravdu stal, tak k pokutě nikdy nepřistupujte a vyžádejte policistu, že chcete situaci řešit přes správní řízení. Mnoho řidičů tohoto práva nevyužívá, a je to škoda, jelikož správní řízení může vyústit ve váš prospěch. Policista je povinen na správní řízení přistoupit.

Krok 6

Jestliže ovšem s pokutou souhlasíte, tak policista vystaví bloček o pokutě. Pokud v dané chvíli nedisponujete obnosem k zaplacení pokuty, policista vystaví složenku k úhradě.

Krok 7

Nikdy se s policistou nehádejte a mluvte pouze tehdy, když dokončí své jednání a dá vám prostor pro vyjádření. Pokud budete klást odpor nebo policistu poučovat, dosáhnete pouze toho, že vám provede i technickou prohlídku a výrazně vás zdrží. Jestliže policista překračuje své pravomoce, nebo je neslušný, tak si jeho jednání vždy nahrajte na kameru či mobilní telefon. Můžete tak učinit i bez upozornění. Následně si lze stěžovat na inspektorátu nebo ministerstvu vnitra.

Krok 8

Po skončení dopravní kontroly vždy dejte pozor, abyste se nedopustili další chyby. Vždy se připoutejte, zapněte světla, zapněte blinkr a z místa poklidně odjeďte. Mnoho lidí z nervozity na pásy, světla či blinkr zapomene a dopustí se dalšího přestupku.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postupovat-pri-dopravni-kontrole-rady.html