Jak udělat okurkový salát se smetanou | recept
Jak udělat okurkový salát se smetanou | recept. Okurkový salát se smetanou můžeme podávat jako přílohu k lehkému letnímu zeleninovému obědu nebo s celozrnným pečivem jako svačinu či jako osvěžující večeři. Okurkový salát můžeme různě dochutit a rovněž jej můžeme přizpůsobit různým dietetickým požadavkům. Jak udělat okurkový salát se smetanou? Zde je můj recept.
Co je potřeba
miska, nůž, škrabka, struhadlo
okurky
smetana, koření podle návodu
Krok 1
Zalévat okurky smetanou v minulosti nebylo v Čechách (a na Moravě) příliš zvykem. Kyselá smetana byla spíše určena pro výrobu másla než pro přímou spotřebu. Pojídání okurek s kyselou smetanou bylo obvyklejší v polské, ruské (ukrajinské) a balkánské kuchyni.
Krok 2
V českých zemích se okurkový salát zaléval sedlým mlékem (moravsky kyškou), podmáslím, později kefírem či acidofilním mlékem. Homogenizované „mléko“ nezkysne, české mlékárny začaly běžně produkovat zakysanou smetanu a my jsme velmi rádi vyměnili méně tučnou mléčnou zálivku za sice tučnější, ale lahodnější smetanu.
Krok 3
Základní postup při výrobě okurkového salátu se smetanou je jednoduchý: okurky oloupeme, nastrouháme na hrubém struhadle na nudličky nebo na štěrbinovém struhadle na jemné plátky. Jemně nasolíme, aby trochu pustily vodu a změkly. Puštěnou vodu nesléváme, připravili bychom se o podstatnou část chuťové složky salátu.
Krok 4
Do mírně nasolených a „povolených“ okurek vyklopíme kelímek (nebo víc) zakysané smetany. Promícháme s puštěnou tekutinou, která okurkový salát naředí do příjemné hustoty. Ochutnáme a případně trochu přisolíme, ale ne moc. Někde je zvykem smetanovou (mléčnou) variantu i mírně připepřit.
Krok 5
Jestliže připravujeme okurkový salát se smetanou pro někoho, kdo musí z nějakého důvodu dodržovat dietní zásady, okurky strouháme vždy na nudličky a jako zálivku požijeme odtučněnou (nízkotučnou) zakysanou smetanu. Nebo do okurek zamícháme místo smetany bílý jogurt. Chuť salátu zjemníme lžičkou olivového oleje.
Krok 6
Okurkový salát se smetanou můžeme měnit přidáním bylinek. Tradičně se pro jeho dochucení používá sekaný čerstvý, případně i sušený kopr. Protože ale značné množství lidí nemá kopr rádo, je praktické předem se na jeho oblibu zeptat (ušetří to pak trapné chvilky u stolu). Sterilizovaný kopr do okurkového salátu se smetanou nepoužíváme (jeho chuť je příliš zvýrazněná octovým nálevem).
Krok 7
Jinou chuť získáme, když do okurkového salátu se smetanou přidáme trochu čerstvého estragonu. Nebo můžeme chuť salátu obměnit nasekaným brutnákem nebo kerblíkem. Pikantní a přitom „české“ příchuti dosáhneme, když okurkový salát se smetanou posypeme jemně nasekanou pažitkou.
Krok 8
Kuchyni sousedních Slovanů nebo Balkánců bude připomínat, když okurkový salát se smetanou dochutíme jemně utřeným nebo sušeným česnekem, bazalkou (čerstvou i sušenou, každá chutná jinak) nebo špetkou provensálského koření. Milovníci orientálních chutí si mohou občas okurkový salát se smetanou dochutit trochou kurkumy či kari koření.