Jak vybrat osobní váhu | rady
Jak vybrat osobní váhu | rady. Mít svou osobní váhu pod kontrolou je důležité. Váha ovlivňuje naši vitalitu i zdraví a v jistém ohledu představuje i náš životní styl. Aby byla vaše váha vskutku pod kontrolou, je zapotřebí vlastnit kvalitní osobní váhu. Na trhu však naleznete mnoho typů vah, značek i designů. Může se tedy zdát, že výběr spolehlivé osobní váhy není vůbec snadný. Než si osobní váhu vyberete v obchodě, pečlivě si přečtěte tyto rady.
Co je potřeba
• jakou by měla mít váha nosnost
• kolik chceme do váhy investovat peněz
Krok 1
V prvé řadě osobní váhu vybírejte podle toho, jak moc chcete, aby byla přesná. Zní to trochu jako vtip, ale typy a ceny osobních vah se liší právě přesností vážení. Na výběr máte z vah klasických mechanických, digitálních mechanických, digitálních čtyřbodových, digitálních víceúčelových a digitálních jednobodových. Mechanické váhy jsou nejlevnější osobní váhy, ale jejich rozptyl se pohybuje okolo tří kilo, a proto prozrazují pouze orientační váhu. Digitální váhy s mechanickým jádrem nabízejí moderní design, disponují však mechanickým způsobem vážení, a proto jsou stejně nepřesné. Digitální čtyřbodové jsou nejpřesnějšími váhami, obvykle je také doprovází i pěkný design. Digitální jednobodová váha je velice přesná a navíc má obvykle i velkou nosnost.
Krok 2
Osobní váhu volte podle nosnosti. Některé váhy mají maximum okolo 120 kilogramů, ale existují i takové váhy, které jsou schopny zvážit až 160 kilogramů. Budete se na osobní váze vážit jen Vy, nebo i Vás manžel?
Krok 3
Chcete znát pouze svou váhu, anebo máte zájem mít přehled i o obsahu tuku, vody a svaloviny v těle? Pokud toho chcete vědět víc, kupte si digitální víceúčelovou váhu, která to dovede. Víceúčelové váhy mají v sobě zabudovaný malý počítač, který na základě vámi zadaných hodnot, jako výška, pohlaví, věk a aktuální naměřené hmotnosti dokáže vypočítat procentuální podíl tuku v těle. K měření dojde s pomocí vydání bezbolestného elektrického impulzu. Pozor však, tato váha není vhodná pro lidi s implantovanými elektrickými přístroji (kardiostimulátor), protože je může poškodit. Toto vážení je rychlé a velice přesné. Správná hodnota množství tuku v těle se u žen pohybuje v rozmezí 18 – 28 % a u mužů 10 – 20 %. Obdobně tyto váhy měří i vodu v těle (u žen 55 – 60 % s normální váhou a u mužů pak okolo 60 %). Některé typy vah mají i další nadstandardní funkce, jako měření kostní a svalové hmoty, vyhodnocení BMI a následné vypočítání doporučeného energetického příjmu v kaloriích (na podkladě získaných informací).
Krok 4
Jistě oceníte, když Vaše osobní váha bude mít takový design, který se bude hodit třeba do koupelny. Na výběr v současnosti máte nejen plastové a kovové váhy, ale i skleněné váhy s různým dekorem (záleží jen na vás, čemu dáte přednost). Osobní váhu tak můžete sladit s místem, kde ji budete mít uloženou.
Krok 5
Osobní váhu si samozřejmě zvolte i podle ceny. Při výběru váhy podle ceny však berte v úvahu, že nejlevnější jsou právě ty nejméně přesné váhy. Ty nejlevnější mechanické váhy můžete koupit již za necelých 200 korun, avšak pokud chcete skutečnou přesnost, volte digitální váhy, které však stojí již okolo tisícovky (když však pohledáte, naleznete v akci i za 650 korun). Pokud chcete mít doopravdy přehled a rozhodnete se pro víceúčelové váhy, nemusíte se bát nějaké závratné ceny, i tyto důmyslné osobní váhy máte možnost získat za zajímavou cenu (od 650 korun výše).