Jak vybrat vozík za kolo
Vozíky za kolo jsou ideální pro přepravu malých dětí. Jízda s nimi není nijak zvlášť technicky ani fyzicky náročná a dítě má ve vozíku dostatek pohodlí. Následujíc řádky vám napoví, na co se zaměřit při výběru dětského vozíku za kolo.
Krok 1
Hmotnost Aby jízda s vozíkem nebyla příliš fyzicky náročná, je samozřejmě třeba, aby byl samotný vozík co nejlehčí. Nejkvalitnější vozíky za kolo přitom váží od 10 do 15 kg (maximální nosnost vozíků je pak cca 35 kg). Na trhu jsou vozíky v provedení pro jedno nebo dvě děti, dvojmístné pochopitelně váží i uvezou o něco více.
Krok 2
Rozměry Pro běžné fungování s vozíkem budou hrát důležitou roli také jeho rozměry, a to jak v rozloženém, tak ve složeném stavu. Většinu kvalitních vozíků lze totiž velmi snadno a rychle složit (a odejmout kola), což se hodí nejen pro uskladnění vozíku doma, ale také pro převoz v autě. Běžně se složený vozík vejde do kufru osobního auta. U rozloženého vozíku vás bude nejvíce zajímat šířka tak, abyste s ním projeli například dveřmi restaurace či obchodu. U kvalitních jednomístných vozíků s tím obvykle není problém.
Krok 3
Úložný prostor Úložný prostor je obecně velkou výhodou vozíků. Pro malé pasažéry totiž prakticky pravidelně potřebujete s sebou mít poměrně dost věcí. Ať už jde o náhradní pleny, svačina, oblečení nebo hračky, s nimiž si dítě může za jízdy či při zastávkách hrát. Úložný prostor vozíků tvoří většinou kapsa vzadu za „kabinou“ dítěte, další možností je prostor nahoře před řídítky, někdy jsou úložné kapsy i uvnitř vozíku. Některé modely vozíků mají jako standardní nebo dokoupitelné příslušenství různé další kapsy, organizéry či držáky na lahve, telefony apod. Na některé vozíky lze nahoru rychle připnout i dětskou autosedačku.
Krok 4
Odpružení Odpružení vozíku určuje dvě související věci – pohodlí dítěte a náročnost terénu, do nějž se s vozíkem můžeme pustit. Samozřejmě, že s vozíkem nelze zdolávat náročné terény jako na horském kole, ale polní či lesní cestu s nějakým tím kamenem a kořenem odpružený vozík zvládne. Pokud budete jezdit pouze po asfaltu, odpružení není nezbytné. Některé vozíky mají odpružení integrováno (Chariot), k dalším lze dokoupit (Croozer).
Krok 5
Doplňkové sety Vozíky za kolo lze využívat nejen pro cyklistiku, ale celou řadu dalších sportů. K jednotlivým sportovním aktivitám je však třeba používat speciální sety. Některé z nich přitom mohou být součástí základního příslušenství, jiné je třeba dokoupit, což může ve výsledku poměrně významně ovlivnit cenu vozíku. Je tedy dobré se předem rozhodnout, pro jaké aktivity chcete vozík využívat a sledovat, který vozík má odpovídající sety již v základní výbavě. Cyklistický set přitom tvoří vlečná tyč, kterou připevníte k ose zadního kola, set pro běh či in-line bruslení představuje velké přední kolo, které dobře drží směr jízdy, set pro běžecké lyžování sestává z lyžiček a tažných tyčí s popruhem a s pomocí kočárkového setu, tedy dvou malých otočných koleček vozík předěláte v ovladatelný a výborně manévrovatelný sportovní kočárek.
Krok 6
Miminkovník a opěrka hlavy K doplňkovému vybavení vozíků patří miminkovník, tedy přídavná sedačka, kterou volně upnete ke vnitřní konstrukci vozíku, takže dokonale chrání dítě před otřesy. Je nutná pro přepravu dětí do 12 měsíců věku. Dalším doplňkem je opora hlavy, která zvyšuje pohodlí větších dětí, zejména když za jízdy usnou.
Krok 7
Bezpečnostní pásy Při rozumném výběru trasy není třeba mít strach, že by se vozíku převrhl. Stabilní jsou vozíky také v zatáčkách. Pokud by přece jen došlo ke karambolu, jsou lepší vozíky vybaveny vícebodovými bezpečnostními pásy, které dítě spolehlivě ochrání. Přesto je více než vhodné vybavit dítě do vozíku dětskou cyklistickou helmou.
Půjčení vozíku
Kvalitní cykloprodejny, které mají vozíky za kolo ve svém sortimentu, nabízejí také možnost si vozík zapůjčit a pořádně vyzkoušet.