Jak se chovat při střetu s hadem
Přestože mnoho lidí pěstuje jedovaté hady i škrtiče jako své mazlíčky, pro většinu z nás jsou ztělesněním hrůzy. Proč si ale tyhle zvířátka zbytečně démonizovat? Hadi nejsou agresivní netvoři a na člověka neútočí, pokud nejsou vyprovokováni. V následujícím článku si ukážeme, jak se zachovat, když se s nimi střetneme ve volné přírodě.
Krok 1
Jedovatý nebo ne? Pokud nejste opravdu zkušený odborník, pravděpodobně mnoho druhů hadů nepoznáte. Někdy se od sebe jedovaté a nejedovaté druhy liší jen v nepatrných detailech. Například smrtelně jedovatý korálovec se od neškodné korálovky liší jen drobnou změnou zbarvení (korálovka má bílé kroužky ohraničené černými pásky, kdežto korálovec černé pásky ohraničené žlutými kroužky). Při setkání s hadem nemá cenu bádat nad tím, o jaký druh jde, pokud si hada nechcete usušit v herbáři. Vyhněte se všem hadům a ke všem mějte stejný respekt. Předpokládejte automaticky, že jsou jedovatí (v České republice se vyskytují převážně neškodné užovky, jediný jedovatý had u nás je zmije obecná, která je ale vzácná).
Krok 2
Jak se vyhnout útoku hada? Pokud míříte do oblasti, kde se vyskytují jedovatí hadi, obujte si pevné kožené boty a dlouhé kalhoty. Nescházejte z vyznačených tras. Hadi se obvykle vyvalují na slunných kamenech, ale mohou se schovávat pod houštím a podobně, dejte si pozor na podezřelá místa. Hadi cítí otřesy půdy, většinou útočí, když jsou překvapeni. Plížit se co nejtišeji, abyste hada přepadli, je nejlepší způsob, jak si vykoledovat problém. Když uvidíte hada, ustupte a zdaleka se mu vyhněte. Mnoho hadů dokáže okamžitě zaútočit na vzdálenost poloviny délky svého těla. K hadům se nepřibližujte, nerýpejte do nich, ani je jinak neprovokujte.
Krok 3
Co s hadím uštknutím? Teď teprve přichází čas určit druh hada a podle toho protijed, který oběti podají v nemocnici. Co dělat, když žádnou nemocnici po ruce nemáte? Lepší je, aby rána byla níž než srdce (na rozdíl od krvácejících ran, které se polohují výše než srdce), uklidněte uštknutého. Pokud nemůžete během krátké doby sehnat lékaře, stáhněte místo asi deset centimetrů nad uštknutím, směrem k srdci. Obvaz má být dost volný, aby se pod něj vešel prst. Co rozhodně nedělat? Nepolévejte ránu studenou vodou, ani jinak nechlaďte. Nezatahujte obvaz nad ránou příliš, abyste nepřerušili krevní oběh a nepoškodili končetinu. Nerozřezávejte ránu, abyste odstranili jed. Nevysávejte jed z rány!
Uvedený návod má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařské ošetření.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.