Jak vybrat běžecké hole | rady
Jak vybrat běžecké hole | rady. Běžky se neobejdou bez kvalitních běžeckých holí. Špatný výběr běžeckých holí vám může zkazit sportovní výkon i požitek z jízdy. Vybírejte proto své běžecké hole obezřetně. Pár tipů, na co se při nákupu běžeckých holí zaměřit, čtěte dále.
Krok 1
Hůlky k běžkám si vybírejte podle toho, jaký máte styl běhání (bruslení anebo klasika), a také podle toho, zda běžky provozujete vysloveně pro sport anebo spíš rekreačně. Hůlky také vybírejte i podle toho, do jakého terénu se chystáte. Běžecké hůlky pro klasický styl si vyberte takové, aby vám sahaly po ramena. Pokud chcete bruslit, hůlky byste měli mít delší, tedy dlouhé po bradu anebo nos. Univerzální hůlky představují zlatý střed, kdy je můžete užít jak na klasiku, tak i na bruslení a jejich délka je také někde uprostřed. Pozor však, délku hůlek neovlivňuje pouze styl, ale také i délka rukou a fakt, zda jezdíte rekreačně anebo sportovně. Jestli máte delší ruce, kupte si delší hůlky a naopak. Pokud jezdíte rekreačně, vystačí vám kratší hůlky.
Krok 2
Běžecké hůlky vybírejte podle délky, materiálu, madel, potek a talířků.
Krok 3
Kromě délky hůlek je velice důležitý materiál, z něhož jsou hůlky vyrobeny. Pokud se jízdě na běžkách věnujete pouze rekreačně, postačí vám levnější hliníkové hůlky, které mají vysokou životnost, nelámou se, když se ohnou, tak se snadno narovnají, ale zase více váží. Pokud jste sportovci, oceníte karbonové hole, které jsou lehké, mají lepší švih, nízkou váhu a větší tvrdost. Bohužel karbonové hole jsou zase celkem křehké a velmi často a snadno se lámou. Pokud se vám ani toto nelíbí, zvolte si kombinované běžecké hole z karbonu a sklolaminátu. Tyto hole nejsou tak křehké, jsou více odolné, méně tuhé a více váží, než karbonové hole.
Krok 4
Při výběru běžeckých holí nepodceňujte madla a poutka! I když se to možná nezdá, jejich role je velice důležitá. Madlo velice výrazně ovlivňuje pohodlí při jízdě. Většina moderních holí má dnes již ergonomický tvar a je vyrobena z korku anebo jiného moderního materiálu. Při výběru proto dbejte nejen na délku holí, jejich materiál, ale také i na madla a poutka. Poutka vám umožní pohodlný pohyb a možnost nastavení průchodu. Při výběru holí s korkovými madly mějte na paměti, že tyto hůlky jsou možná lehčí, do ruky příjemnější, ale jejich životnost je také nižší.
Krok 5
Při výběru hůlek si všímejte také talířků. Menší talířky si berte na upravené tratě, větší pak tam, kde je hodně sněhu a trať je neupravená.
Krok 6
Podstatné jsou také hroty, protože jen s ostrým hrotem se můžete dobře odpíchnout. Nekupujte proto příliš levné běžecké hole, protože jejich hroty se velice rychle ztupí a v namrzlém sněhu se pak nemáte šanci pořádně odpíchnout. Tvar a ostrost hrotu vybírejte podle terénu a stylu běhání, jaký užíváte.
Krok 7
Velice významným faktorem pro výběr běžeckých holí je samozřejmě i jejich cena. Ty nejlevnější hliníkové běžkařské hole můžete koupit již od 200 korun. Karbonové hole na běžky si můžete koupit již za 500 korun, ale také i za 3 500 korun (ty jsou však již označeny za závodní a profesionální). Kombinované hole (z karbonu a sklolaminát) stojí minimálně 2000 korun a více, jsou však nejkvalitnější.