Jak vybrat gymnastický míč | rady
Jak vybrat gymnastický míč | rady. Gymnastický míč je skvělým cvičebným, relaxačním i rehabilitačním nástrojem. Sezení na gymnastickém míči je velice vhodné i pro naše namáhaná záda, které tak mají možnost být v té správné pozici a odpočinout si od nesprávného sezení na židli. Rehabilitace, cvičení i sezení však vyžadují po gymnastickém míči trochu jiné vlastnosti, a proto vybírejte správně.
Co je potřeba
• Znát svou váhu
• Znát svou velikost
• Vědět proč míč chci
• Kolik peněz mohu investovat
• Jaký systém nafukování vám vyhovuje
Krok 1
Při výběru gymnastického míče v prvé řadě berte ohled na vaši výšku. Je důležité, aby vaše kolena při sezení na míči svírala devadesátistupňový úhel. Jakou velikost gymnastického míče pořídit? Pro výšku 140 cm kupte míč o průměru 45 cm, pro výšku 141 – 150 cm pak 55 cm míč, 151 – 165 cm vyžaduje míč o průměru 65 centimetrů, při výšce 166 – 180 se porozhlédněte po gymnastickém míči o průměru 75 cm a člověk s výškou nad 180 cm by měl mít míč s průměrem 90 cm.
Krok 2
Gymnastický míč vybírejte i podle toho, k jakým účelům má sloužit, jestli na něm chcete jen sedět, nebo na něm bude vykonávat nějaké cvičení (fitness cvičení, cvičení po úraze anebo třeba těhotenské cvičení). Každý typ cvičení má svá specifika a požadavky, a proto vyžaduje i trochu jiný gymnastický míč.
Dělení gymnastických míčů dle použití a tvarů:
1. Klasický gymnastický míč – velký kulatý míč na cvičení, či sezení o velikosti cca 45 – 90 cm
2. Physio Ball – obří kulatý míč na cvičení, který je určen především na fyzioterapie.
3. Fit Ball – velký kulatý míč na cvičení s extrémně vysokou zátěží. Používá se například pro cvičení s činkami.
3. Physio Roll – fyzioterapeutický míč na cvičení ve tvaru válce, elipsy, buráku či brambory. Míč je tvarově vyvinut tak, aby si terapeut mohl při cvičení sednout spolu s pacientem na jeden míč.
4. Masážní terapeutický míč – kulatý nebo podlouhlý míč na cvičení s výstupky stimulujícími krevní oběh.
5. Kulatý míč na sezení i cvičení s opěrnými body - kulatý míč na cvičení s nožičkami, poslouží i jako židle.
Krok 3
Dbejte nosnosti gymnastického míče. Tyto míče jsou vyráběny s různou nosností, a to až s nosností do 400 kil. Míra nosnosti ovlivňuje cenu míče. Kupujte jen takový gymnastický míč, který prošel odborným testem na nosnost a kvalitu. Takový míč má pak mnohem delší životnost.
Krok 4
Gymnastický míč vybírejte podle materiálu. Na výběr máte z PVC anebo s ABS efektem. PVC gymnastický míč je lesklý a hladký, má vysokou dynamiku, ale jestli se propíchne, nejde zalepit a rychle se vyfoukne. Takovéto gymnastické míče jsou často velice designové. Pod ABS efektem se skrývá dvouplášťový míč, který je matný, teplý a sametový. Díky těmto dvěma plášťům se po propíchnutí rychle nevyfoukne a je možné jej ještě opravit speciálním lepidlem Fixa Kit.
Krok 5
Gymnastický míč si vybírejte i podle tvaru, na výběr máte obří kulatý míč (na fyzioterapii), pak také velký kulatý míč s vysokou zátěží, který je ideální pro fitness, kromě nich si však můžete koupit různé válce, elipsy, „brambory“, dále lze pořídit míče s výstupky a podobně.