Jak připravit krkonošské kyselo | recept
Krkonošské kyselo | recept. Kyselo není kyselé, to jen Trautenberk v Krkonošských pohádkách „prudil“. Správné krkonošské kyselo má lehce navinulou chlebovou vůni, a po chlebu také trochu chutná. Také voní houbami, kmínem a čerstvými vajíčky na másle. Pravé krkonošské kyselo se vaří z chlebového kvásku. Přinášíme recept, jak uvařit krkonošské kyselo – hutnou krajovou polévku – i v kterémkoliv jiném regionu.
Co je potřeba
Na pravé krkonošské kyselo potřebujete tyto suroviny:
- 200 – 300 g žitného chlebového kvásku
- 250 čerstvých hub nebo 10 g (větší hrst) sušených hub
- 1 malá cibulka
- 4 – 6 vajíček
- brambory ve slupce
- sůl, kmín, případně smetana
Krok 1
Základem krkonošského kysela je chlebový kvásek. V oblastech Orlických hor, Rýchor, Krkonoš a Jizerských hor (včetně podhůří) se chlebový kvásek běžně prodává (už navážený, někdy v sáčku, někdy v krabičce). K mání je v potravinářských obchodech, v bufetech a pekárnách. V některých městech se kvásek prodává jen v určité dny. Na rozdíl od jiných regionů personál v tamějších obchodech ví, co zákazník míní, když poptává kvásek. V jiných oblastech je třeba zajít do pekárny nebo do firemní prodejny nějakého pekařství, domluvit se a kvásek si objednat. Někdy to je trochu problém. Zakoupený kvásek v ledničce dva tři dny vydrží.
Krok 2
Kvásek přes noc namočíme do studené vody. Rozvaří se snadněji, nebudou se dělat hrudky. Jestliže s přípravou krkonošského kysela pospícháme, alespoň kvásek rozmícháme ve studené vodě.
Krok 3
Do dvou litrů vody dáme vařit pokrájené čerstvé nebo sušené houby (podle sezony), lžíci soli a půl lžičky drceného kmínu. Uvaříme je do měkka.
Krok 4
Do jiného hrnce dáme vařit omyté brambory ve slupce.
Krok 5
K houbovému vývaru přidáme litr studené vody, pomalu vlijeme rozmíchaný namočený kvásek a kvedlačkou nebo metličkou rozmícháváme v houbovém vývaru. Jestliže jsme kvásek předem nenamočili, ale jen rozmíchali, lijeme jej do vývaru přes síto, aby se nevytvořily žmolky.
Krok 6
Houbový vývar s kváskem volným varem prováříme asi deset patnáct minut. Mícháme, aby se ode dna nepřipálil. Je-li polévka příliš hustá (až kašovitá), přidáme trochu vody. Ochutnáme a případně přisolíme. V některých rodinách na závěr přidají trochu smetany.
Krok 7
Cibulku nasekáme nadrobno a na másle osmažíme dozlatova. Rozklepneme a usmažíme na ní vajíčka, na jednu porci počítáme jedno. Usmažená vajíčka dáme na talíři doprostřed porce. Někde je zvyk smažená vajíčka přímo vmíchat do hotového krkonošského kysela.
Krok 8
Krkonošské kyselo by se podle tradičního „pohorského“ zvyku mělo jíst s bramborami na loupačku (každý si loupe sám). Podává se jako „brunch“, „lunch“ – prostě jako menší samostatné jídlo. Ve své „domovině“ se ovšem kyselo jí v kteroukoliv dobu.
Chlebový kvásek si můžeme připravit sami z žitné mouky a vody (viz naše stránka Jak připravit chlebový kvásek).
Do pravého krkonošského kysela nepatří žádné jiné koření. Ani není radno "vylepšovat" je nějakým experimentem. Výsledek možná bude k jídlu (nebo i chutný), ale už to nebude krkonošské kyselo.