jaktak.cz

Jak uvařit zabíjačkovou polévku | recept

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Zabíjačková polévka je sice hutná, trochu zvláštně vyhlížející a vysoce kalorická, ale přesto si ji občas rádi dopřejeme, a to zejména v zimních měsících. Nemusíme však proto zabíjet vepře. Zabíjačkovou polévku lze připravit snadno, rychle a z běžně dostupných surovin. Od té pravé zabíjačkové polévky bude k nerozeznání. Recept na zabíjačkovou polévku.

Co je potřeba

  • Suroviny na vývar (vepřové maso, kosti či tlačenka)
  • Barvené kroupy (jelítkový prejt)
  • Zabíjačkové koření
  • Kuchyňské vybavení

Krok 1

Než začneme s přípravou, stručná historie. Při domácí zabíjačce vznikaly dva druhotné produkty – silné vývary. Tak zvaná masová polévka zbyla po prvním vaření masa a drobů určených na ovar, do jitrnic a do tlačenky. Tento (vzácnější) vývar se přecedil a uchovával jako čistý bujon (dříve prostým zmrznutím v nádobě, později nastoupila sterilizace). Druhá, méně hodnotná polévka (zvaná též jitrnicová, trdlovka, prdelačka) vznikla při vaření jitrnic a jelit. Střívka některých výrobků při vaření praskla a do vody se dostal prejt a barvené kroupy. Tato polévka se rozdávala jako „výslužka“ ze zabíjačky. Při ohřátí se pak zvýraznila její chuť zabíjačkovým kořením, někdo si ji rád ještě zahustil pečenými barvenými kroupami.

Krok 2

Co budeme potřebovat: Dva litry vývaru z vepřového masa, 400 gramů až půl kilogramu pečených barvených krup (místně jelítkový prejt) nebo dvě větší kroupová jelita, čtyři stroužky česneku, jednu střední cibuli, majoránku, mleté nové koření, mletý černý pepř, mletý sušený zázvor, sůl, lžíci vepřového sádla.

Krok 3

Příprava vývaru. Na vepřový vývar můžeme použít buď kousek plecka, kosti odkrojené při zpracování vepřového masa (z ramínka, bůčku, krkovice). A nebo použijeme velmi rychlou „fintu“: rozvaříme 200 až 300 gramů hotové libové tlačenky (což je v podstatě maso a zrosolovatělý koncentrát). Cibulku rozsekáme na drobno a na lžíci sádla necháme zrůžovět. Přidáme maso (kosti), zalijeme vodou a zvolna asi hodinu vaříme. Pak maso nebo kosti vyndáme. Papiňák dobu varu zkrátí na polovinu. Nebo rychlejší varianta: cibulku zalijeme vodou, přidáme do ní rozsekanou tlačenku a necháme pět minut provařit. Rozvařenou tlačenku nevyndáváme.

Krok 4

Do vroucího vývaru (tlačenkového rozvaru) přidáme barvené kroupy nebo obsah kroupových jelit. Polévku ještě deset patnáct minut vaříme. Stále mícháme, aby se kroupy nepřipálily u dna hrnce. Je-li polévka příliš hustá, naředíme ji podle vlastních zvyklostí.

Krok 5

Zabíjačkovou polévku na závěr dochutíme. Použijeme zabíjačkové koření, žádné jiné experimenty nejsou namístě. Rozetřeme nebo prolisujeme čtyři stroužky česneku, přidáme asi polévkovou lžíci rozemnuté majoránky, na špičku kulatého nože mleté nové koření, mletý sušený zázvor a mletý černý pepř. Necháme přejít varem, ochutnáme a případně opatrně přidáme některé koření.

Krok 6

Zabíjačkovou polévku podáváme horkou. Někdo k ní má rád chleba, pečivo nebo suché topinky. Polévka není žádná „dieta“, proto ji vaříme obvykle jako samostatné jídlo (lunch nebo večeře). Ani zdatný jedlík většinou není schopen dát si po zabíjačkové polévce ještě nějaký další chod.

Jestliže nám zabíjačková polévka zbyla, necháme ji úplně vychladnout a teprve pak dáme zakrytou do lednice. Před dalším podáváním ji trochu zředíme vodou a necháme alespoň deset minut provařit prudkým varem. Polévka obsahuje krev, proto není vhodné uchovávat ji delší dobu. (Proto si lidé na venkově pečené kroupy vmíchávali až do porcí na talíři.)

Přestože se v současné době dají barvené kroupy koupit skoro po celý rok, je dobré držet se tradic a zabíjačkovou polévku vařit a konzumovat jen v zimních měsících. Ostatně, za horkých dní na ni ani není chuť.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-uvarit-zabijackovou-polevku-recept.html