jaktak.cz

Jak nakupovat hračky pro děti | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak nakupovat hračky pro děti | rady. Nakupování hraček pro děti je věda. Dětské hračky musí být bezpečné, interaktivní, kreativní, zábavné, vhodně rozvíjet zájmy dítěte i být přiměřené k jejich věku. I když rodiče při nakupování hraček často dávají přednost módním výstřelkům, uvažovat by měli nad klasikou, kterými jsou například stavebnice nebo společenské hry. Rozvíjejí fantazii a umožňují trávit čas spolu s rodiči a sourozenci.

Krok 1

Vhodným způsobem, jak vybrat dítěti vhodnou hračku, je sledovat, s čím si dítě rádo hraje, co nejraději sleduje v televizi, jakou knížku si prohlíží nejraději apod.

Krok 2

Vybírejte hračky úměrné věku dítěte. Děti jsou zvídavé, hračky jim pomáhají rozvíjet fantazii, rozpoznávat barvy, cvičit uchopování věcí nebo zlepšovat paměť. Je proto důležité, aby hračka nebyla pro dítě náročná. Pro miminka jsou vhodná chrastítka, kousátka a barevné kolotoče nad postýlku. Batolatům i starším dětem lze pořídit plyšovou hračku do postele, děti předškolního a školního věku potěší stavebnice a kreativní hračky i různé lehčí hlavolamy.

Krok 3

Při výběru hračky sledujte štítky a označení certifikace výrobku. Ta je označena zkratkou CE. Toto označení není značkou kvality, pouze znamená, že výrobek splňuje evropské normy bezpečnosti. Dále na hračce vyhledejte popisku, která blíže identifikuje, zda jde o hračku vhodnou pro děti do jednoho roku anebo nevhodnou do tří let věku. Na hračce ale můžete nalézt i jiné označení, jakým je tzv. Bezpečná hračka, což je označení, které splňuje všechna šetření a testy bezpečnosti hraček. Jde tedy o hračku s certifikátem, která je opakovaně testována a kontrolována.

Krok 4

Při nákupu hračky pro dítě se zajímejte, z čeho je dětská hračka vyrobena a z jakých částí se skládá. Laciné hračky vyrobené v Číně mohou obsahovat chemické látky škodící zdraví dítěte. Tenký plast toho příliš mnoho nevydrží, vystřelovací hračky jsou nebezpečné, malé kuličky a dílky může dítě do tří let vdechnout a spolknout. Nebezpečné jsou i plyšové hračky a hračky, které mají vlasy. Hračky jsou to krásné a interaktivní, ale nikdy nevíte, co vám takový tříletý capart s tou hračkou provede. Plyš tedy nesmí pouštět chlupy a uvnitř hračky by neměla být kuličková výplň. Pokud se jedná o alergické dítě, plyšové hračky nejsou příliš vhodné. Vybírejte takové hračky, které budete moci bez obav často prát.

Jaké hračky jsou vhodné podle věku?

• Kojenci ve věku 0 – 6 měsíců – chrastítka, kousátka, pryžové hračky, kolotoče, deky s hrazdou a podobě. Jsou to hračky, které rozvíjejí všechny smysly, trénují oči a podporují rozvoj pohybu.

• Děti do jednoho roku – leporela s povrchovou úpravou, pohyblivé hračky (trakaře, vozíky), míčky, měkké kostky a hračky do vody.

• Pro batolata (ve věku jeden až tři roky) jsou nejlepší svítící a zvukové hračky. Dále pak různé skládačky, kelímky a kroužky na skládání na sebe. Děti mají rády i hračky, které umí nahrát jejich hlas.

• U předškoláků už je nutno brát v úvahu, zda jde o kluky anebo holky. V této době děti rádi napodobují a zajímají se o různé profese. A proto jsou zde aktuální různá autíčka, nářadí, stavebnice, panenky, úklidové náčiní, poklady, pošťácké sady a podobně. Dobré jsou různé hudební nástroje – bubínky, paličky, xylofon, činely, flétna atd. Zajímavou hračkou je i dalekohled anebo lupa. Hračky vybírejte podle toho, co mají rádi a jaké věci preferují (vláčky, letadla, mašinka Tomáš apod.)

• Pro školáky je již nutno vybírat podle koníčku i podle toho, co by se jim mohlo hodit v rozvoji jejich talentu anebo naopak deficitu. Velmi oceňované jsou proto různé sportovní potřeby, knihy, CD, pc hry, stavebnice, logické hry, hlavolamy, diabolo a podobně.

Hračky vyluzující zvuky děti doslova milují, ale i zde jsou pravidla. Zvuk by neměl být nepříjemný, uřvaný a hlasitý. Chemické sestavy a jim podobné sestavy nejsou vhodné dětem mladším 12 let. Hračky by neměly obsahovat žádné provázky a řetízky, s nimiž by si dítě mohlo ublížit (třeba uškrtit). Pokud je to možné, odstraňte je. Elektronické hračky by měly mít bezpečnostní štítky. Místo, kde se vkládají baterie, by mělo být zabezpečeno na šroubek a v tom nejlepším případě by mělo být skryto dětskému pohledu. Sportovní hračky musí mít upozornění, že je zapotřebí je užívat s bezpečnostními doplňky (chrániče, přilba a podobně) a nejlépe i jakými. Hračky do vody by měly být označeny štítkem, do jaké hloubky jsou určeny. Vždy dětem odstraňte z dosahu veškeré obaly z hračky, aby jim nemohly ublížit.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-nakupovat-hracky-pro-deti-rady.html